W jaki sposób można zbadać typ kamieni nerkowych, aby wiedzieć jaką wprowadzić dietę?

2 odpowiedzi
W jaki sposób można zbadać typ kamieni nerkowych, aby wiedzieć jaką wprowadzić dietę?
Niestety tylko analiza chemiczna złogu pozwala na jednoznaczne określenie typu kamieni. Dobry nefrolog sugerując się doświadczeniem i odpowiednio dobranymi badaniami zasugerować jaki to typ kamienia. Jeśli kamień jest niewielki to można z sukcesem go rozpuścić i w tym znowu pomoże nefrolog i odpowiednio dobrana farmakoterapia. Często wprowadzenie w życie odpowiednich ograniczeń dietetycznych może skutecznie wspomóc terapię (szczególnie w przypadku kamieni szczawianowych oraz powstałych z kwasu moczowego). Obecnie możemy podejrzewać, że przy pH moczu powyżej 7 to kamienie zawierajace fosforany, a przy pH moczu poniżej 5 to kamica z kwasu moczowego. Najczęstsze złogi kamieni u pacjentów w Polsce to wawelit (wapń+szczawiany). Co do diety to przy braku wiedzy na temat składu złogów stosuje się dietę z ograniczeniem soli kuchennej oraz produktów bogatych w kwas szczawiowy. Warto też zwrócić uwagę na podaż wapnia, fosforu, magnezu i białka. Ponadto często skutecznym może być ograniczenie produktów i wyrobów z mięsa. Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie, unikać wód wysoko zmineralizowanych na korzyść niskozmineralizowanych, dodać do codziennej diety słabe napary. Należy dbać o nawodnienie przed snem bowiem w trakcie snu mocz jest znacznie gęstszy. W prewencji kamicy nerkowej oraz wspomaganiu farmakoterapii polecam skorzystanie z usług dietetyka, który posiada profesjonalne narzędzia do komponowania jadłospisów oraz może precyzyjnie zaplanować podaż składników mineralnych, szczawianów oraz wody.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Badanie typu kamieni nerkowych zazwyczaj obejmuje analizę samych kamieni, a także badania diagnostyczne, takie jak analiza moczu i badania krwi. Tutaj są niektóre metody, które mogą być używane do zbadania składu kamieni nerkowych:

Analiza kamienia nerkowego:

Kamienie nerkowe można poddać analizie chemicznej, aby określić ich skład mineralny. To pomoże zidentyfikować, czy kamienie są przede wszystkim złożone z soli wapnia, kwasu szczawiowego, cystyny lub innych substancji.

Badania moczu:

Analiza moczu może dostarczyć istotnych informacji na temat składników, które mogą sprzyjać tworzeniu się kamieni nerkowych. Na przykład, nadmiar substancji takich jak wapń, oksalany, fosforany czy kwas moczowy w moczu może wskazywać na predyspozycję do kamieni nerkowych.

Badania krwi:

Badania krwi, takie jak ocena poziomu wapnia, kwasu moczowego czy kreatyniny, mogą dostarczyć informacji o ogólnym stanie zdrowia nerek i pomóc w identyfikacji ewentualnych problemów.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.