W jaki sposób pesymistyczny światopogląd (nie chodzi o zaburzenie depresyjne i kliniczne lecz postaw

2 odpowiedzi
W jaki sposób pesymistyczny światopogląd (nie chodzi o zaburzenie depresyjne i kliniczne lecz postawę) może wpłynąć niekorzystnie na procesy poznawcze?
Dzień dobry, pesymistyczna postawa wobec rzeczywistości może świadczyć np. o tym, że dana osoba wykorzystuje pewne schematy działania. Jednym z nim może być np. katastroficzne myślenie. Jeżeli ktoś z góry założy, że coś pójdzie nie po jego myśli, może poprzez swoje decyzje i zachowania doprowadzić do spełnienia takiego założenia. Procesy poznawcze są wtedy zdominowane przez ów schemat i interpretowane tak by pasowały do sytuacji. Nie mam informacji czy takie postrzeganie świata wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie takiej osoby. Jeśli tak, proponowałabym skorzystać z porady specjalisty zajmującego się np. Terapią Schematów lub Terapią poznawczo-behawioralną. W razie pytań i wątpliwości zachęcam do kontaktu. Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry,

tak, pesymistyczny światopogląd, czyli tendencja do widzenia rzeczy w negatywnym świetle może negatywnie wpływać na procesy poznawcze.
Pesymista może bardziej skupiać się na negatywnych aspektach sytuacji i pomijać pozytywne, co może prowadzić do zintensyfikowanego myślenia o problemach, większych trudności w rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu decyzji. Pesymistyczne patrzenie na świat może prowadzić do myślenia w kategoriach czarno-białych, gdzie sytuacje są postrzegane jako albo całkowicie dobre, albo całkowicie złe, co nie oddaje pełnej rzeczywistości. Pesymizm często wiąże się też z silnymi emocjami, takimi jak lęk, smutek czy złość. Te emocje mogą zakłócać zdolność do skoncentrowania się na zadaniach poznawczych i prowadzić do rozproszenia uwagi, ale też obniżenia motywacji do podejmowania działań,.
Jeśli Pan/Pani odczuwa, że Pani/Pana sposób patrzenia na świat utrudnia Pani/Pana funkcjonowanie, to zachęcam do skorzystania z wizyty u psychologa.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek