W jaki sposób pesymistyczny światopogląd (nie chodzi o zaburzenie depresyjne i kliniczne lecz postaw

2 odpowiedzi
W jaki sposób pesymistyczny światopogląd (nie chodzi o zaburzenie depresyjne i kliniczne lecz postawę) może wpłynąć niekorzystnie na procesy poznawcze?
Dzień dobry, pesymistyczna postawa wobec rzeczywistości może świadczyć np. o tym, że dana osoba wykorzystuje pewne schematy działania. Jednym z nim może być np. katastroficzne myślenie. Jeżeli ktoś z góry założy, że coś pójdzie nie po jego myśli, może poprzez swoje decyzje i zachowania doprowadzić do spełnienia takiego założenia. Procesy poznawcze są wtedy zdominowane przez ów schemat i interpretowane tak by pasowały do sytuacji. Nie mam informacji czy takie postrzeganie świata wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie takiej osoby. Jeśli tak, proponowałabym skorzystać z porady specjalisty zajmującego się np. Terapią Schematów lub Terapią poznawczo-behawioralną. W razie pytań i wątpliwości zachęcam do kontaktu. Pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

tak, pesymistyczny światopogląd, czyli tendencja do widzenia rzeczy w negatywnym świetle może negatywnie wpływać na procesy poznawcze.
Pesymista może bardziej skupiać się na negatywnych aspektach sytuacji i pomijać pozytywne, co może prowadzić do zintensyfikowanego myślenia o problemach, większych trudności w rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu decyzji. Pesymistyczne patrzenie na świat może prowadzić do myślenia w kategoriach czarno-białych, gdzie sytuacje są postrzegane jako albo całkowicie dobre, albo całkowicie złe, co nie oddaje pełnej rzeczywistości. Pesymizm często wiąże się też z silnymi emocjami, takimi jak lęk, smutek czy złość. Te emocje mogą zakłócać zdolność do skoncentrowania się na zadaniach poznawczych i prowadzić do rozproszenia uwagi, ale też obniżenia motywacji do podejmowania działań,.
Jeśli Pan/Pani odczuwa, że Pani/Pana sposób patrzenia na świat utrudnia Pani/Pana funkcjonowanie, to zachęcam do skorzystania z wizyty u psychologa.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.