W jaki sposób pokonać kilkuletnią bezsenność?

5 odpowiedzi
Pani doktor co jest najczęstszą przyczyną bezsenności i jak z tym problemem walczyć ,co jest ważne w walce z tą chorobą ? Czy jeżeli bezsenność trwa kilka lat to da się ją wyleczyć? Pozdrawiam.
Moim zdaniem najczęściej przyczyną bezsenności jest brak równowagi w życiu - czegoś jest za dużo a czegoś za mało np. za dużo pracy a za mało relaksu, za dużo trosk a za mało zaufania do życia itp. Ważne jest zbalansowanie .
Jeśli bezsenność trwa kilka lat i nie jest uwarunkowana schorzeniem neurologicznym można ją wyleczyć.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Psychoterapeuci twierdzą, że częstymi powodami bezsenności są między innymi lęk i stres, które z kolei mogą wynikać z wielu różnych problemów. To, co warto zrobić, to przede wszystkim poszukać przyczyny i spróbować jej jakoś zaradzić. Oczywiście jeśli sytuacja trwa bardzo długo, może to być trudniejsze, ale wierzę, że można i że warto szukać pomocy i rozwiązań. Dobry sen i wypoczynek w trakcie niego są przecież kluczowe dla całego naszego samopoczucia. Trudno mi wypowiadać się bardziej konkretnie nie znając sytuacji. Proponuję wizytę u specjalisty. Można zacząć od internisty, który dalej pokieruje - być może do specjalistycznej poradni zajmującej się snem, może do psychologa lub psychoterapeuty albo ewentualnie do psychiatry.
Pozdrawiam,
Ewa Kaczorkiewicz
Witam. Przyczyn bezsenności może być bardzo wiele, zaczynając od niewygodnego materaca i nieodpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, w którym śpimy, poprzez złe odżywianie, stres, aż do głębszych problemów emocjonalnych. Ponieważ jednak w mailu jest opisywana długoletnia bezsenność należy pamiętać, że zazwyczaj jest ona objawem różnego rodzaju zaburzeń psychicznych i psychosomatycznych. Do takich zaburzeń możemy zaliczyć m.in. depresję, czy nerwicę. Właściwą diagnozę uzyskać można jedynie po osobistej wizycie u lekarza psychiatry lub psychoterapeuty, który przeprowadzi rzetelny wywiad. Tam taż zaproponowane zostanie odpowiednie leczenie. Może to być farmakoterapia (leki), działająca bezpośrednio na objawy tj. bezsenność lub psychoterapia, która sięga do przyczyn zaburzenia czyli np. konfliktów, czy deficytów emocjonalnych. W wielu przypadkach dobre rezultaty daje łączenie obu tych metod leczenia. Małgorzata Danielewicz
Na pewno można sobie z tym problemem poradzić. Konieczne byłoby tutaj ustalenie źródła problemu. Czy leży ono po stronie permanentnego napięcia, czy nieumiejętności relaksacji, czy też zaburzonej higieny snu. Dopiero po ustaleniu przyczyn, można podjąć próbę stabilizacji snu.
Witam serdecznie.
Przyczyn bezsenności może być wiele m.in.: depresja, zaburzenia lękowe, przewlekły stres. Bezsenność jest jednym z objawów powyższych zaburzeń. Jeśli trwa ona kilka lat, sama w sobie staje się poważnym problemem, ponieważ powoduje dodatkowe cierpienie i utrudnia czy wręcz uniemożliwia sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym. Dlatego tym bardziej proponuję jak najszybciej zgłosić się do terapeuty, który pomoże poradzić sobie z tym problemem. W niektórych przypadkach warto wspomóc się lekami, najlepiej po konsultacji z lekarzem psychiatrą lub neurologiem. Leki pozwalają na złagodzenie objawów, natomiast skuteczne wyleczenie (czyli usunięcie przyczyn) jest możliwe dzięki psychoterapii.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Eksperci

Krystyn Czerniejewski

Krystyn Czerniejewski

Psychiatra

Cieszyn

Katarzyna Monika Adamska

Katarzyna Monika Adamska

Psychiatra

Kraków

Mirosław Adrianek

Mirosław Adrianek

Psychiatra

Siedlce

Marta Wołowska Ciaś

Marta Wołowska Ciaś

Psychoterapeuta

Babice Nowe

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 70 pytań dotyczących usługi: bezsenność
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.