W jaki sposób pokonać lęk przed połykaniem pokarmów?

1 odpowiedzi
Chciałabym dowiedzieć się w jaki sposób pokonać paraliżujący mnie strach przed połykaniem. Dwa lata temu dopadł mnie strach przed połykaniem pokarmów, potem płynów. Jak tylko miałam coś w buzi od razu myślałam, że się zakrztuszę, uduszę i umrę. Gdziekolwiek wyczułam jakiś okruszek lub że coś mi się przykleiło do podniebienia czy gdzieś zaraz starałam się wymusić kaszel. Oprócz tego miałam jeszcze inne objawy: uczucie tzw. „guli”, trudności w złapaniu oddechu, trudności z przełknięciem śliny, bóle pod żuchwą z prawej strony, bóle prawego węzła na szyi, bóle w klatce piersiowej, bóle między łopatkami, gęstą śliną, którą ciężko było mi przełknąć i zaraz panikowałam. Objawy te nie towarzyszyły mi cały czas. Bywały dni, że było w porządku nic mnie nie bolało (ale połykać nadal nie mogłam), a bywały dni, że dopadał mnie, któryś z ww. bóli. (i połykać też nie mogłam). Miałam robioną gastroskopię, RTG, rezonans głowy, byłam u laryngologa, foniatry, gastrologa, neurologa. Każdy nich mówił, że wszystko jest w porządku. Wszyscy dookoła mówili mi, że tylko udaję. Byłam już tym wszystkim załamana, schudłam około 20 kg. Postanowiłam nie szukać już pomocy u lekarzy i sama nad sobą pracować. Starałam się jakoś przetłumaczyć mojej podświadomości, że skoro lekarze nic nie wykryli to wszystko jest OK, że to wszystko zależy ode mnie. Przez dwa lata miałam spokój udało mi się jakoś to pokonać tzn. nie jadłam tak jak wszyscy… jadłam wolno, nadal, zanim połknęłam pokarm musiałam go dobrze rozdrobnić, unikałam niektórych pokarmów, aby po prostu nie denerwować się i nawet wróciłam do poprzedniej wagi. Po dwóch latach na początku grudnia znowu mnie to dopadło… byłam u laryngologa stwierdził, że wszystko jest w porządku, ale ja nadal gdy mam coś w buzi nie mogę przełknąć. Czuję tak jak by cała szyja mi zesztywniała i nie mogę wykonać odruchu połknięcia… gdy wezmę kęs pokarmu muszę od razu wziąć odrobinę wody wszystko dobrze rozdrobnić i z wielkimi problemami (muszę trzymać się czegoś zazwyczaj stołu, krzesła) powolutku uda mi się wykonać kilka połknięć, a potem już nic… z samymi płynami nie mam problemu. Nie wiem jak teraz mam sobie sama z tym poradzić. Wiem, że to tkwi we mnie, ale nie potrafię ponownie tego pokonać. Proszę o jakąś poradę.
Dzień dobry, dziękuję za pytanie.
Opis dolegliwości wskazuje, że Cierpi Pani na zaburzenia lękowe. Jeżeli zostały wykluczone przyczyny organiczne (tzn. np. wady anatomiczne, zaburzenia neurologiczne, onkologiczne) a z opisu wynika, że istotnie została Pani gruntownie przebadana, należy uznać, że te przykre dolegliwości mają podłoże psychiczne/lękowe. Jest to schorzenie, które można leczyć. Ważna jest psychoterapia, poznanie źródła lęków, nauka radzenia sobie z różnymi przykrymi objawami. Oczywiście istnieją grupy leków, wskazane w tym rozpoznaniu - i skuteczne zarówno w opanowaniu samego lęku jak i towarzyszących mu szeregu nieprzyjemnych objawów typu: "gula", suchość w ustach, bóle, drżenie, szybkie tętno itp.
Szczegóły terapii należy dokładnie omówić z psychiatrą. Lekarz ustalając leczenie odpowie na pytanie jak długo ono potrwa, czy istnieje ryzyko uzależnienia, czy można bezpiecznie prowadzić samochód itp. Te kwestie warto przedyskutować bezpośrednio na wizycie, której kluczowymi elementami powinny być dokładny wywiad i badanie lekarskie.
Zachęcam by udała się Pani do lekarza psychiatry i liczę, że problem gdy tylko zacznie być skutecznie leczony przejdzie do historii.
Pozdrawiam serdecznie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Patrycja Rejman

Patrycja Rejman

Logopeda

Rzeszów

Milena Piwnik-Rokita

Milena Piwnik-Rokita

Logopeda

Warszawa

Adrianna Łońska

Adrianna Łońska

Logopeda

Olsztyn

Magdalena Czyżak

Magdalena Czyżak

Logopeda

Zduńska Wola

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 33 pytań dotyczących usługi: zaburzenia połykania
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.