W jaki sposób poradzić sobie z powikłaniami po znieczuleniu zęba (zakażenie grzybiczne oraz bakteryjne)?

1 odpowiedzi
Witam We wtorek miałam leczony – borowany i plombowany ząb – dolna 6 ka, w którym była dosyć głęboka próchnica (ząb żywy) Miałam podane znieczulenie, które dość szybko zadziałało. Dentystka ok pół minuty później już mogła wiercić ząb. Ok 1,5-2 godziny po podaniu znieczulenia zaczęła mi puchnąć warga od tej strony, gdzie był leczony ząb (miałam wrażenie, że znieczulenie cały czas trzyma) Pojawił się też w środku jamy ustnej, po wewnętrznej stronie wargi jeśli tak mogę powiedzieć taki biały nieścieralny nalot – nie bolało to. Warga następnego dnia była opuchnięta bardzo. Utrudniało mi to jedzenie, picie, nawet mówienie. Początkowo wydawało mi się, że cały czas trzyma znieczulenie. Udałam się do tej spółdzielni lekarskiej następnego dnia to inna dentystka zaleciła mi zimne okłady i sugerowała, że przegryzłam (zjadłam) sobie wargę od tej wewnętrznej strony. Dostałam od internistki leki przeciwalergiczne. Dziś mija 5 dni od zabiegu W aptece sugerowali, że to grzybica jamy ustnej, że zostałam nią zarażona w wyniku nieodpowiedniej higieny w gabinecie… Po lekach na afty jest trochę lepiej, choć biały nalot wewnątrz jeszcze jest – nie boli mnie on, tylko trochę po naciśnięciu zębem. Warga jest jeszcze opuchnięta i ma takie jakby guzki i strupki, nie boli, jedynie lekko przy nacisku. Mam duże obawy co do tej sytuacji czy rzeczywiście są podstawy podejrzewać, że narzędzie nie były sterylne, czy np. nowe igły? I tym samym obawiać się potencjalnych innych gorszych zakażeń? Główną moją obawą jest wirus Hiv, a także żółtaczka. Bardzo proszę o odpowiedź.
lek. dent. Ewa Robak
Stomatolog, Protetyk stomatologiczny
Warszawa
Witam, bardzo trudno jest mi odpowiedziec na to pytanie, nie mogąc Pani zbadac, jednak najbardziej prawdopodobne wydaje mi się przygryzienie policzka, ktorego mogla Pani nawet nie być swiadoma. Zmiany grzybicze, owszem, wyglądają jak biały nalot, jednak łatwo je "zestrzec" ze śluzówki, a Pani pisała, ze nalot jest nieścieralny. Poleciłabym płyny do płukania jamy ustnej na bazie chlorheksydyny, które przyspieszą regeneracje śluzówki i zadziałają przeciwbakteryjnie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Ewa Felis-Otrzonsek

Ewa Felis-Otrzonsek

Stomatolog, Chirurg stomatologiczny

Jastrzębie-Zdrój

Anna Nikorowicz-Gucwa

Anna Nikorowicz-Gucwa

Stomatolog

Kraków

Magdalena Moszczyńska

Magdalena Moszczyńska

Stomatolog

Wrocław

Michał Sypień

Michał Sypień

Stomatolog, Chirurg, Protetyk stomatologiczny

Bielsko-Biała

Adriana Janicka

Adriana Janicka

Weterynarz

Gdynia

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 77 pytań dotyczących usługi: choroby stomatologiczne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.