W jaki sposób poradzić sobie ze śmiercią bliskiej mi osoby?
5
odpowiedzi
Dobry wieczór jestem 22-letnią kobietą i nie wiem jak sobie poradzić po śmierci bliskiej mi osoby. 3 lata temu zmarła mi babcia z którą byłam bardzo blisko, od tamtej pory nie umiem zacząć żyć od nowa, bez niej. Ciągle ją opłakuje i nie potrafię funkcjonować normalnie. Często mam myśli samobójcze, zastanawiam się jak się szybko zabić, żeby mnie nie odratowali. Jak mam sobie z tym poradzić?
Dzień dobry. Żałoba (smutek, żal, obniżenie nastroju, rezygnacja, niezdolność do odczywania przyjemności) po śmierci bliskiej osoby jest czymś naturalnym jeśli jednak objawy żałoby trwają długo (powyżej 6 miesięcy) lub są one znacznie nasilone, jeśli pojawiają się uporczywe myśli samobójcze, dolegliwości somatyczne, uporczywa bezsenność należy skontaktować się z lekarzem.
W Pani przypadku dolegliwości z pewnością przekraczają kulturowe normy żałoby i zdecydowanie wskazany jest kontakt z lekarzem psychiatrą i psychologiem.
Bez osobistej rozmowy, bez badania psychiatrycznego nie mogę odpowiedzieć na pytanie czy jest to depresja. Na pewno potrzebna jest Pani pomoc specjalistyczna.
Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do jak najszybszego kontaktu z lekarzem i psychologiem.
W Pani przypadku dolegliwości z pewnością przekraczają kulturowe normy żałoby i zdecydowanie wskazany jest kontakt z lekarzem psychiatrą i psychologiem.
Bez osobistej rozmowy, bez badania psychiatrycznego nie mogę odpowiedzieć na pytanie czy jest to depresja. Na pewno potrzebna jest Pani pomoc specjalistyczna.
Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do jak najszybszego kontaktu z lekarzem i psychologiem.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, obniżony nastrój, myśli na temat zmarłej osoby, płacz czy złość to normalny stan pod warunkiem, że trwa nie dłużej niż 6-12 msc. Po tym czasie intensywność objawów powinna słabnąć. Pani pisze o myślach samobójczych, które są bezwzględnym powodem zasięgnięcia porady u psychiatry. Tak samo jak niemożność funkcjonowania.
W związku z wystąpieniem myśli samobójczych w kontekście żałoby po stracie bliskiej osoby wskazane jest pilne sięgnięcie po pomoc medyczną - zwłaszcza pomoc psychoterapeuty oraz skonsultowanie się z psychiatrą. Konieczne jest różnicowanie reakcji żałoby z depresją i innymi zaburzeniami. Oddziaływania psychoterapeutyczne w tej sytuacji mogą mieć charakter podtrzymujący i zmierzać do mobilizacji dostępnych pacjentowi zasobów celem przezwyciężenia kryzysu. Do rozważenia przy udziale psychiatry byłoby zastosowanie leków poprawiających nastrój. Szczegółowe postępowanie może zostać zaplanowane jedynie po dokładnym omówieniu podczas konsultacji wszystkich aspektów opisanego przez Panią pogorszenia stanu zdrowia podczas wizyty. Pozdrawiam.
Witam.
Zapraszam do gabinetu. Adres i tel znajdzie Pani na trojmiescie.
Zapraszam do gabinetu. Adres i tel znajdzie Pani na trojmiescie.
Myśli samobójcze to bardzo poważny problem, powinna Pani udać się do psychologa i spokojnie porozmawiać o sytuacji. Wizyty u specjalisty pozwolą Pani przepracować żałobę i zacząć żyć na nowo.
Eksperci
Podobne pytania
- witam, mam problem z myślami nocnymi za dużo rozmyślam o przyszłości, rozmyślam jak poradzę sobie bez bliskiego mimo że on żyje i ma się świetnie, często przy tym dopada mnie mocny płacz, męczy mnie to już od dawna przychodzi wraca przychodzi i tak w kółko… jak sobie z tym poradzić?
- Jak zostać zdiagnozowanym, prawdopodobnie na depresję? Chodzę do psychologa około roku, jedyne co dostąłam to praktycznie na początku wizyt papierek, gdzie napisane było "silne podejrzenie depresji", jednak nie była to konkretna diagnoza. Gdzie musiałabym się zapisać żeby dostać konkretną odpowiedź?
- Dzisiaj w drodze samochodem czułam jakby coś się miało stac. gdy dotarłam do domu nie mogłam oddychać, i cała się trzęsłam. Z jakiegoś powodu czułam że jutro umrę. Nie wiem z czego to wynikło ale strasznie się boję i martwię. Cały czas tak czuję i boję się że się nie obudzę. O co chodzi?
- Od 4 lat zmagam się z depresją i nerwicą lękowa. Żadna terapia mi nie pomaga . Pochowalam mame 3 miesiące temu i do zaszlam w ciążę kilka dni przed śmiercią mamy. Jest mi naprawdę bardzo Ciężko z tym już walczyć. Powoli się poddaje.. Staram się zmieniać myślenie ale jednak te gorsze myśli biorą górę..…
- Dzień dobry, męczą mnie ostatnio myśli o śmierci( nie o samob****) tylko co by było jakbym umarła... mam ok 25lat, zdjagnozowano u mhie depresje w wieku ok 14lat (szkoła podstawowa/gimnazjum)... Był to dla mnie bardzo cieżki okres, gdzie rówieśnicy dokuczali z powodu pasji, a rodzice zbagatelizowali…
- Dzień dobry, Mój mąż (jesteśmy w trakcie rozstania- jego decyzja) podejrzewam, że ma bardzo długo trwającą depresję ( ukrytą? jawną? nie potrafię tego sama określić, być może mylnie to odbieram, ale wiele zachowań na to wskazuje). Po kilku sesjach z terapeutą (w mojej sprawie, mąż stosował przemoc psychiczną,…
- Mam problem z lękami. 4 lata temu urodziłam syna i od tego czasu zdrowie zaczęło mi szwankować. Ciągle coś mnie bolało (plecy, brzuch, głowa, serce), jedyne co się potwierdziło to nadciśnienie i tachykardia. Biorę na to leki i bardzo pomagają ale nadal zdarzają się epizody kołatania serca. Panicznie…
- Dobry wieczór jestem cała w stresie biorę od kilku miesięcy mozarin 15mg rano a dziś przez pomyłkę wzięłam wieczorem . Czy coś może mi się stać ?? Pozdrawiam
- Czy od leku signopam sie tyje bo brałam lek atarax przez 2 miesiace i prztyłam 6 kl. Czy po odstawieniu ataraxu schudne pozdrawiam
- Witam. Mam 18 lat i od miej więcej roku co jakiś czas (ostatnio coraz częściej) mam wrażenie że za nie długo umrę, że zostało mi bardzo mało czasu. Mam ciągłe uczucie jakby zaraz miała się stać jakaś zagłada, kiedy patrze na zegarek a godzina jest późna dostaje ataków paniki lub załamania tym że marnuje…
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 328 pytań dotyczących usługi: depresja
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.