W jaki sposób psychologicznie można odróżnić własne pragnienia od wyobrażeń o własnych pragnieniach,

2 odpowiedzi
W jaki sposób psychologicznie można odróżnić własne pragnienia od wyobrażeń o własnych pragnieniach, szczególnie w kwestii religijności i seksu?
Jeżeli trudno rozeznać się we własnych pragnieniach, potrzebach itd., warto zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty, pomoże dojść do sedna. Podpowiedzią mogą być odczucia z ciała. Czasami proces myślowy powoduje zagubienie, natomiast to co ciało "czuje" jest prawdziwe, chociaż niekoniecznie zgadza się z tym, jakie dana osoba ma przekonania. Jeżeli czegoś pragnę, można sobie zadać pytanie "czy moje ciało tego pragnie?" i zwrócić uwagę na reakcje z ciała. Czy się napina, drży, czy rozluźnia, czy to przyjemne odczucia czy nieprzyjemne, w którym miejscu, jakie są odczucia z dłoni, nóg, głowy. Za odczuciami z ciała idą emocje. To początek pracy, który może dać jakieś informacje. Natomiast dobrze jednak skorzystać z pomocy kompetentnej osoby, która poprowadzi proces (może w inny sposób niż podany wyżej). Pozdrawiam.

Pragnienie to coś, czego się chce/ na co ma sie ochotę. Często łączy się z wyobrażeniem - jednak nadal pozostaje pragnieniem. Czasem zdarza się tak, że pragnienia stają w sprzeczności z naszymi przekonaniami i wartościami. Sytuacje takie wymagają wyboru - czy idę za tym czego chcę, czy za tym w co wierzę. Pozdrawiam serdecznie!