W jaki sposób psychosomatyka wyjaśnia nadmierną potrzebę oddawania moczu jako objaw zaburzenia główn
2
odpowiedzi
W jaki sposób psychosomatyka wyjaśnia nadmierną potrzebę oddawania moczu jako objaw zaburzenia głównie psychicznego (pęcherz nadreaktywny z częstomoczem)?
W sytuacji niepokoju nasz organizm uwalnia hormony stresu, które sprzyjają reakcji „walka lub ucieczka". Nagła potrzeba oddania moczu jest efektem ewolucji, bo z opróżnionym pęcherzem łatwiej było walczyć lub uciekać. Nasz mózg nie rozróżnia dwóch podobnych emocji: strachu (realne zagrożenie) i lęku (przewidywane zagrożenie, które wcale nie musi się wydarzyć), więc gdy czujemy którąś z tych emocji możemy mieć tendencję do częstomoczu czy nadreaktywnego pęcherza. Jeżeli wykluczone jest medyczne podłoże tych problemów, warto sięgnąć po terapię EMDR by zlikwidować przyczynę problemów. Pozdrawiam serdecznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jest to efekt ewolucyjnego mechanizmu walki i ucieczki. Jesli to problematyczne zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten temat podczas wizyty. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.