W jaki sposób wyleczyć się z mizofonii i depresji?

5 odpowiedzi
Mam pytanie, czy jest jakiś sposób na wyleczenie się z mizofonii, czyli z nadwrażliwości na dźwięk? Jakby tego było mało mam też depresje. Biorę Mozarin już od pól roku, trochę pomogło na początku, ale teraz znowu jestem niespokojna i nerwowa.
Witam,
Sugeruje jednocześnie rozpocząć terapie i udać sie na konsultacje do psychiatry.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, dla mnie jest to objaw nerwicowy a nerwica i depresja wymagają leczenia przez psychoterapeutę. Uważam, że warto podjąć leczenie. Pozdrawiam
Niestety nie ma leku na mizofonię. Można jednak zastosować techniki terapeutyczne, które poprawiają komfort życia. W związku z połączeniem mizofonii z depresją sugeruję kontakt z psychologiem, ale też z psychiatrą, który przepisał Mozarin - może warto zmienić lek na sertralinę, która lepiej redukuje lęki. Pozdrowienia!
Witam,

Objawy mizofoni można złagodzić poprzez poddanie się terapii. Nadmienia Pani, że cierpi również na depresję, że bierze Pani leki - to bardzo dobrze - jednak przy depresji, by dopełnić leczenia, zalecam również terapię. Ona w połączeniu z farmakologią pozwoli na lepsze zrozumienie siebie, na odnalezienie sposobu radzenia sobie z tym co w danej chwili przerasta, co wydaje się być niemożliwym.
Pozdrawiam serdecznie, Magdalena Pstrągowska
Dzień dobry, w pierwszej kolejności radziłabym Pani skierować się do audiologa, który określi natężenie dźwięku wywołującego dyskomfort (tzw. LDL - ang. Loudness Discomfort Level] przy użyciu głosu lub/oraz czystych sygnałów dźwiękowych, a także przeprowadzi z Panią szczegółowy wywiad. W trakcie wywiadu istotne jest rozpoznanie zarówno dźwięków wywołujących negatywne reakcje, jak i tych, które są dobrze przez Panią tolerowane, by odkryć rozbieżności pomiędzy poszczególnymi reakcjami i stopniem nasilenia dźwięku. Diagnoza lekarska jest konieczna również dlatego, że nadwrażliwość na bodźce dźwiękowe może być objawem różnych schorzeń (np. migreny, pourazowych zaburzeń neurologicznych, boreliozy i in.) - trzeba zatem określić, co dokładnie Pani dolega. Jeśli diagnostyka medyczna wykluczy organiczne i/lub fizjologiczne podłoże Pani symptomów uznając, że są one natury psychosomatycznej, wówczas warto skonsultować się z psychoterapeutą. Pisze Pani o depresji. To choroba, której - poza obniżeniem nastroju, spadkiem motywacji i innymi "klasycznymi" objawami - nierzadko towarzyszy wiele dodatkowych symptomów. Jednym z nich może być nadwrażliwość na bodźce. Nie jest zatem wykluczone, że mizofonia jest w Pani wypadku objawem depresyjnym. Reasumując - zachęcam Panią do przeprowadzenia dokładnych badań diagnostycznych (lekarskich i psychologicznych), by na ich podstawie podjąć adekwatne, dostosowane do Pani sytuacji leczenie. Pozdrawiam serdecznie, Aleksandra Hulewska

Eksperci

Katarzyna Monika Adamska

Katarzyna Monika Adamska

Psychiatra

Kraków

Mirosław Adrianek

Mirosław Adrianek

Psychiatra

Siedlce

Maria Sikora

Maria Sikora

Psycholog

Katowice

Małgorzata Ziółkowska

Małgorzata Ziółkowska

Psychoterapeuta, Psycholog

Poznań

Angelika Wątor

Angelika Wątor

Psycholog

Sosnowiec

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 328 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.