W jaki sposób zaburzenia osobowości anankastyczny wpływają na zachowania seksualne?

2 odpowiedzi
W jaki sposób zaburzenia osobowości anankastyczny wpływają na zachowania seksualne?
Witam,
zaburzenia typu osobowości anankastycznej mogą objawiać się między innymi bardzo dużą dbałością o porządek i czystość, niechęcią i obawą przed zabrudzeniem, zarazkami itp., a także sztywnością zasad moralnych, również dużym podporządkowaniem do schematów. Wszystko to może mieć wpływ na życie seksualne zarówno pod kątem braku otwartości na doświadczenia, jak i pod kątem niechęci do obcowania z uwagi na ewentualne zabrudzenia, przeniesienie się zarazków podczas aktu płciowego.
Jeśli Pan/Pani lub ktoś z bliskiego otoczenia cierpi z powodu anankastycznych zaburzeń osobowości warto poszukać pomocy specjalisty, aby nie miały one destrukcyjnego wpływu na życie oraz relacje z bliskimi. Jedną z polecanych metod leczenia w tym typie osobowości jest psychoterapia poznawczo-behawioralna.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Osobowość anankastyczna, znana również jako zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne osobowości (OCPD), to stan charakteryzujący się obsesyjnymi myślami, perfekcjonizmem, skłonnością do kontrolowania szczegółów oraz skłonnością do rygorystycznych zasad. Zaburzenia osobowości mogą wpływać na różne aspekty życia, w tym na zachowania seksualne. Jednakże, ważne jest zauważenie, że wpływ ten może się różnić w zależności od indywidualnych cech i doświadczeń.

Oto kilka potencjalnych wpływów zaburzenia osobowości anankastycznej na zachowania seksualne:

Perfekcjonizm:
Osoby z osobowością anankastyczną często dążą do perfekcji we wszystkim, co robią, co może obejmować również obszar życia seksualnego. Mogą mieć wysokie oczekiwania co do siebie i partnera, co może prowadzić do presji i stresu w sferze seksualnej.

Kontrola i uporządkowanie:
Osoby z OCPD mogą mieć tendencję do kontrolowania sytuacji, w tym również sytuacji intymnych. To może prowadzić do konieczności panowania nad aspektami życia seksualnego, co może być wyzwaniem dla partnera.

Trudności w spontaniczności:
Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne osobowości może sprawić, że osoby z tą tendencją trudno przyjmują spontaniczność i improwizację w życiu seksualnym. Mogą preferować skrupulatne planowanie i kontrolowanie sytuacji.

Trudności w relacjach interpersonalnych:
Perfekcjonizm i skłonność do kontrolowania mogą wpływać na relacje z partnerem, w tym również na aspekty intymne. Trudności w wyrażaniu emocji czy elastycznym reagowaniu na potrzeby partnera mogą wpływać na satysfakcję w życiu seksualnym.

Obawy związane z bezpieczeństwem:
Osoby z OCPD mogą mieć obsesyjne myśli związane z bezpieczeństwem i rygorystycznymi zasadami, co może wpływać na intymność i otwarcie się w sferze seksualnej.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.