W jakich produktach znajduje się akrylamid i czy istnieją sposoby zmniejszające jego wchłanialność z

4 odpowiedzi
W jakich produktach znajduje się akrylamid i czy istnieją sposoby zmniejszające jego wchłanialność z pożywienia?
Wszystkie produkty wypiekane i smażone będą zawierały akrylamid. Pieczywo, krakersy, pizza, naleśniki, placki ziemniaczane, ciasta itp. Wchlanialności wg mnie nie da się obniżyć. Najlepiej albo zrezygnować z tego typu produktów w diecie, albo jadać okazjonalnie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Akrylamid to związek powstający podczas smażenia oraz pieczenia produktów, które są bogate w skrobie np. ziemniaki. W przypadku frytek, chipsów powstają duze ilości tego związku. Zjawisko to obserwujemy przez tzw. brązowienie skórki np. w przypadku pieczywa oraz wyrobów cukierniczych.
Zatem chcąc ograniczyć spożycie akrylamidu należy ograniczyć spożycie np. frytek, chipsów, chrupek ziemniaczanych, a także ciast i ciasteczek.
Witam serdecznie, zgodnie z wypowiedziami poprzedniczek akrylamid znajduje sie przede wszystkim w produktach spieczonych, smazonych typu chipsy, ciasteczka, ale rowniez w skorce przypieczonego chleba czy kotletach smazonych w panierce. Najepiej wiec unikac smazenia a przede wszystkim nie kupowac ciastek, chipsow itd.
Pozdrawiam
Barbara Dabek
Witam serdecznie, dołączając się do powyższych wypowiedzi dodam, że najlepiej produkty skrobiowe jeść w postaci ugotowanej, gdyż akrylamid osiąga optimum w temperaturze 140–180 °C, ale już powyżej 120 °C może się tworzyć. Dlatego ziemniaki, makarony i kasze (nie prażone) najlepiej jeść po ugotowaniu (nie smażeniu czy zapiekaniu w wysokich temperaturach) a zamiast pieczywa wybierać chociażby na śniadanie płatki owsiane gotowane z ulubionymi dodatkami. Pozdrawiam serdecznie Marzena Wacław-Pazera, dietetyk kliniczny.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.