W jakim stadium zwyrodnienia kręgosłupa wymagana jest operacja?

1 odpowiedzi
Witam!Od kilku lat borykam się z bólem kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, do tego doszły problemy z nogami. Początkowo sporadycznie odczuwałam (głównie przy szybszym tempie chodzenia, wychodzeniu po schodach itp) jednocześnie drętwienie, ból. Z czasem te objawy nasiliły się i stały się częstsze. Musiałam zrezygnować z biegania, ponieważ do powyższych objawów doszło przy większym wysiłku częściowy bezwład, który mijał po chwili odpoczynku, jednak zaraz wracał po ponownym szybszym chodzeniu czy bieganiu. Udałam się na konsultację do ortopedy, po nieudanej próbie leczenia farmakologicznego zlecił rezonans, stwierdzając że problem z nogami wziął się prawdopodobnie od kręgosłupa. RM wykazało przede wszystkim:
Dyskretne zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych L3/4-L5/S1 z pogrubieniem więzadeł żółtych obustronnie.
Na poziomie L3/4 tylno-boczne protruzje tarczy międzykręgowej w obręb dolnych części obu otworów międzykręgowych na ok 4mm po stronie lewej i ok 2mm po str prawej - oba niezmienione nerwy L3 pozostają w przyleganiu do wypukliny, oba korzenie wolne.
Na poziomie L4/5 bulging tarczy międzykręgowej na ok 3mm z dyskretnym modelowaniem worka oponowego - oba niezmienione nerwy L4 pozostają w przyleganiu do wypukliny i zmian zwyrodnieniowych w stawach międzykręgowych, oba korzenie L5 wolne.
Na poziomie l5/S1 bulging tarczy międzykręgowej na ok 3mm - oba niezmienione nerwy L5 pozostają w przyleganiu do wypukliny i zmian zwyrodnieniowych tylnych krawędzi trzonów kręgowych, oba korzenie S1 wolne.

Proszę o interpretację opisu. Lekarz ortopeda postraszył mnie operacją, w najlepszym przypadku rehabilitacją, która tylko opóźni potencjalną operację... Mam 29 lat, jestem osobą aktywną, jednak te dolegliwości mocno i coraz bardziej utrudniają mi funkcjonowanie.
Nie operujemy na podstawie określenia stadium zwyrodnienia, kluczowy jest stan neurologiczny. Opisywane przez Panią objawy z kończyn dolnych to prawdopodobnie "chromanie przystankowe". Jedną z przyczyn tych objawów może być patologia dolnego odcinka kręgosłupa, mianowicie zwężenie światła kanału kręgowego i otworów międzykręgowych. Opis rezonansu nie daje odpowiedzi na pytanie, jaka jest szerokość kanału kręgowego na poszczególnych poziomach, ale opisane zostały pewne zmiany mogące brać udział w tworzeniu ciasnoty w kanale kręgowym. Należy ocenić wspomniane wcześniej parametry kanału kręgowego podczas wizyty oraz oczywiście zbadać stan neurologiczny. Odpowiedź na pytanie, czy jest wymagana operacja na podstawie opisu badania rezonansu jest często niemożliwa

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.