W języku polskim mówi się mieć, posiadać dziewczynę, żonę. Czy to posiadanienie ma być psychiczne cz

3 odpowiedzi
W języku polskim mówi się mieć, posiadać dziewczynę, żonę. Czy to posiadanienie ma być psychiczne czy w innym wymiarze?
Nie tylko w języku polskim korzysta się z czasownika "mam" przy opisywaniu bycia w relacji z partnerką, podobnie wygląda to w wielu wielu językach. Jeśli pytanie to nadal budzi niepewność i jest związane np. z obawą przed nieodpowiednim postrzeganiem związku - warto skonsultować się ze specjalistą zdrowia psychicznego, który pomoże zrozumieć podłoże tych niepewności i ew. zaproponuje sposoby radzenia sobie z nimi. Polecam terapię CBT

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry
W języku polskim wyrażenia „mieć dziewczynę” lub „mieć żonę” są raczej zakorzenione w języku potocznym i społecznym kontekście, nie oznaczają jednak dosłownego posiadania w sensie prawnym czy własnościowym, jak w przypadku przedmiotów. Chodzi bardziej o nawiązanie relacji emocjonalnej lub formalnej.
Słowo „mieć” w tym przypadku wskazuje na to, że dana osoba pozostaje w relacji z kimś innym, a nie na faktyczne posiadanie tej osoby. Można powiedzieć, że to „posiadanie” ma charakter psychiczny lub emocjonalny – oznacza, że obie osoby są ze sobą związane, ale w sposób partnerski, a nie własnościowy. Warto zauważyć, że takie wyrażenia mogą być postrzegane jako przestarzałe lub nawet problematyczne, ponieważ sugerują pewną formę dominacji czy kontroli, której w zdrowych relacjach nie powinno być.
Obecnie coraz częściej używa się neutralnych wyrażeń, jak np. „być w związku” czy „partnerować komuś”, aby uniknąć konotacji z posiadaniem.
Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.