W kontaktach z niektórymi osobami jestem zamknięta, wycofana. Przez co zawsze bylam odbierana jako t

3 odpowiedzi
W kontaktach z niektórymi osobami jestem zamknięta, wycofana. Przez co zawsze bylam odbierana jako ta "inna, antyspołeczna". Z niektórymi osobami czuje się pewnie i zaczynam rozmowę ale jak tylko przyjdzie ktoś kogo nie znam lub mam wrażenie że ta osoba mnie nie lubi to siedzę cicho i potrafię nawet cały dzień się nie odzywać. Tak mam też z moją siostrą, z która utraciłam kontakt z powodu odległości, innych priorytetów, ztego że zawsze traktowała mnie jak dziecko, które nic nie wie. Teraz jak tylko się widzimy nie wiem co mam mówić i powiedziec. Przez co kończy się tym że całe święta spędzam nic nie robiąc, nie odzywając się, mimo że chciałabym to boję się że zaraz powiem coś co będzie źle odebrane. Po takich kilku dniach wracam do siebie bez energii, kompletnie wyczerpana, z poczuciem winy, niski samooceną. Przez jakiś czas chodziłam do psychologa ale po 3 wizytach czułam się jeszcze gorzej więc przestałam. Leczyłam się u psychiatry na zaburzenia depresyjne, teraz czuję się dobrze nawet świetnie ale wizyty siostry czy kontakty z ludźmi bardziej przebojowymi są dla mnie takim powrotem do obojętności. I teraz zastanawiam się czy jest sens chodzenia do psychologa jeśli jestem osobą która nie lubi jak ktoś jej mówi jak ma żyć? (będąc dzieckiem dużo mi rozkazywano , porównywano mnie do innych i teraz tego nie cierpię, wręcz robię wszystko aby nie być porównywana do innych)
Dzień dobry,

może Pani spróbować podjąć się psychoterapii (psycholog może, ale nie musi być psychoterapeutą), jeśli czuje Pani, że chce Pani dokonać zmiany w swoim życiu, a w tym momencie trudno jest Pani zrobić to samodzielnie. Specjaliści pracują w różnych nurtach, dlatego warto na początku sprawdzić, jakie nurty istnieją i który w Pani przypadku najbardziej Pani odpowiada. W zależności od nurtu psychoterapeuta jest mniej lub bardziej dyrektywny, jednocześnie większość nurtów nie ma w sobie założenia, by mówić klientowi/pacjentowi, „jak ma żyć”.

Pozdrawiam serdecznie,
Daria Kamińska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
jeśli sytuacje, o których Pani wspominała są dla Pani uciążliwe i chciałaby Pani lepiej zrozumieć przyczyny swoich reakcji i emocji, a także nad nimi popracować, to jest to jak najbardziej obszar do psychoterapii. Ważne jest jednak to, żeby to było coś co Pani chce zmienić, a nie coś, co ktoś Pani narzuca.
Rolą psychologa czy psychoterapeuty nie jest powiedzenie Pani "jak ma Pani żyć" czy też porównywanie do innych osób. W nurcie poznawczo-behawioralnym, w którym ja pracuję, wychodzimy z założenia, że to pacjent jest ekspertem od samego siebie, a naszą rolą jako terapeutów jest wsparcie go w procesie zmiany tego, co dla niego trudne przy użyciu wiedzy i metod opartych o badania naukowe.
Wszystkiego dobrego!
Dzień dobry,
Rozumiem, że wcześniejsze doświadczenia w terapii nie przyniosły oczekiwanej ulgi, a wręcz pogorszyły Pani samopoczucie. To jednak nie oznacza, że psychoterapia nie jest dla Pani. Czasami potrzeba czasu, aby znaleźć odpowiedniego terapeutę, z którym poczuje się Pani komfortowo i bezpiecznie.
Zachęcam Panią do ponownego rozważenia wizyty u psychoterapeuty, ale może tym razem warto poszukać specjalisty, który pracuje w nurcie terapii Gestalt. Ten rodzaj terapii kładzie nacisk na pełne zrozumienie siebie i swoich uczuć, a także na bycie tu i teraz. Może to pomóc Pani lepiej zrozumieć swoje reakcje i nauczyć się, jak radzić sobie w sytuacjach, które wywołują lęk i wycofanie.
Ważne jest, aby pamiętać, że terapeuta nie jest po to, aby mówić Pani, jak ma żyć, ale aby wspierać Panią w znalezieniu własnych rozwiązań i sposobów radzenia sobie z trudnościami. Pani uczucia i doświadczenia są istotne, a odpowiednia pomoc może przynieść ulgę i poprawić jakość życia.
Wszystkiego dobrego.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.