W morfologii krwi mam MCV 81,7, hemoglobine 13,1 , reszta w normie ,natomiast w biochemii mam żelazo

3 odpowiedzi
W morfologii krwi mam MCV 81,7, hemoglobine 13,1 , reszta w normie ,natomiast w biochemii mam żelazo całkowite 6,32.
Czuję się często osłabiona ,mam lekki szum w uszach oraz małe kropki przed oczami oraz ścisk z tylu glowy i ucisk na nos, takze mrowienie łydek .Też lekkie kolysanie. Czy jest to osłabienie i powodem jest niski poziom żelaza?

Kobieta 35lat.
Jest to anemia z niedoboru żelaza i trzeba to leczyć.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Objawy przewlekłgo być może niedoboru żelaza. Jeśli nie widzisz przyczyny np krwawienie, lub dieta wegetariańska skontaktuj się z internistą.
Niedobòr żelaza można uzupełnić dietą zawiera je np żółtko jaka wątróbka rodzynki natka pietruszki szpinak
Lub przyjmując odpowiedni preparat na receptę np. Sorbifer durules
Pozdrawiam
Sam poziom żelaza nie odzwierciedla w pełni gospodarki żelazowej, dorobiłabym poziom ferrytyny, która jest magazynem żelaza - jej stężenie jest niskie, gdy przyczyną jest rzeczywisty niedobór żelaza (z dużym prawdopodobieństwem tak jest u Pani), a w normie lub podwyższone w przypadku tzw anemii chorób przewlekłych (przewlekłe stany zapalne , choroba nerek, choroby autoimmunologiczne itp.)- i w tej sytuacji nie podajemy preparatów żelaza. Jeśli ferrytyna będzie niska - należy się zastanowić skąd takie niskie żelazo u Pani - częstą przyczyną są krwawienia - także te utajone (może ma Pani obfite miesiączki, krwawienia międzymiesiaczkowe, czy występuje krew w stolcu lub tzw. czarne, smoliste stolce, jakieś dolegliwości brzuszne?). Wskazana jest w tej sytuacji konsultacja ginekologiczna i badanie kału na krew utajoną, być może gastroskopia. Proszę udać się do internisty, który zbierze z Panią dokładny wywiad, zbada i zaleci Pani dodatkowe badania. Proszę pamiętać, że suplementację żelazem prowadzimy do czasu normalizacji stężenia ferrytyny- często kilka miesięcy. Ale w pierwszej kolejności poszukałabym przyczyny niedoboru żelaza.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.