W naszym domu zagościł noworodek. Druga córka ktora jest w wieku 7 lat bardzo to przeżywa. Cieszy si

2 odpowiedzi
W naszym domu zagościł noworodek. Druga córka ktora jest w wieku 7 lat bardzo to przeżywa. Cieszy się i pomaga. Problemem są noce. Dotychczas zasypiala w swoim łóżku ale w razie " złych snow" zdarzało jej się przychodzić do naszego łóżka i spać razem z nami. Teraz z uwagi na maleństwo prosimy albo spała cała noc w swoim pokoju. Od kilku dni budzi się w środku nocy i płacze. Nie chce sama spać. Nie śpimy 3,4 h. Chodzimy do niej z mężem próbując ja uspokoić. Zapewniamy o bezpieczeństwie i naszej miłości. Jednak już nie mamy pomysłu jak zapobiec nocnym płaczom.
Narodziny rodzeństwa są dla dziecka niezwykle znaczącym momentem w życiu. Zmienia się wówczas wiele rzeczy. Odtąd starsza siostra musi niejako dzielić się miłością i uwagą rodziców. Dziecko często traci wówczas poczucie bezpieczeństwa, na skutek zmian, które zachodzą w jego życiu. Potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowej roli i zaakceptować nową sytuację. Jeśli dotąd córka mogła przychodzić do rodziców, a zostało jej to zabronione w momencie pojawienia się młodszego rodzeństwa, wówczas budzi to większy stres u dziecka (niż kiedy takie próby odbywały się jeszcze w trakcie ciąży). Rozumiem Państwa decyzję, jednak nie polecam wprowadzania tak istotnych zmian jak chęć, aby starsza córka przesypiała całe noce u siebie, w momencie kiedy pojawia się młodsza siostra. Jedyne co mogę w tym momencie zaproponować to omówienie ze starszą córką (w ciągu dnia, nie przed samym snem) co mogłaby zrobić, kiedy przyśni jej się coś złego. Jednocześnie zapewniając ją, że w razie, gdyby w nocy sposób nie zadziałał, wówczas są Państwo dla niej dostępni. To bardzo ważne jeśli chodzi o poczucie bezpieczeństwa i budowanie prawidłowej relacji między rodzeństwem.

Dzień dobry, myślę dla 7-latki móc spędzania fragmentów nocy z rodzicami, a pojawienie się rodzeństwa i zmiana w tym zakresie nie jest jasna i jest nagła. Gdyż dziecko w ten sposób przyzwyczaiło się, że w momencie dla niej sytuacji trudnej może zachować się tak, a nie inaczej. Teraz nie otrzymała innego rozwiązania, które wiążę się z bliskością rodzica. Tutaj też warto byłoby przeanalizować jak często wcześniej zdarzały się złe sny, czego dotyczyły, jak często przychodziła do Państwa, od kiedy, czy związane to było z lękami nocnymi, jak tak, to jakimi. W wielu 7 lat powinny coraz częściej pojawiać się też sny przyjemne, dotyczące np. zabaw z kolegami, czy teraz kontaktów on-line z rówieśnikami.Zdarza się także, że siedmiolatkom śnią się rodzice, którym zagraża jakieś niebezpieczeństwo. W sprawie niepokojów nocnych dziecka proponowałabym kontakt z psychologiem, który po zebraniu informacji wyjaśni jak to wygląda u Państwa córki. Według rozwoju psychicznego dziecka prawidłowością jest to, że 7-latki mają rozbudowaną wyobraźnię, dlatego może zmiana budzić niepokoje. Warto też poinformować w jasny prosty sposób, że rodzeństwo jest jeszcze bezradne, dużo płacze i wymaga ciągłej opieki, dlatego tyle czasu jest poświęcanego w nocy, córka zaś lubi robić to, to..., więc ten czas w ciągu dnia jest dla niej, aby też w odczuciu miała poczucie, że jest tak samo ważna i wtedy był czas na miłe komunikaty i źródła też do miłego zaśnięcia.