W ostatnich dniach byłam na dwóch konsultacjach u ortodontów i nie spodziewałam sie tak drastycznej

1 odpowiedzi

W ostatnich dniach byłam na dwóch konsultacjach u ortodontów i nie spodziewałam sie tak drastycznej diagnozy - retrogenia. Jedna orto powiedziała że albo operacja albo aparat ale cofnie mi tylko warge górną o 1mm, drugi orto powiedział że albo operacja albo ekstrakcja górnych czwórek i kamuflaż ale muszę się liczyć z znacznym cofnieciem gornej wargi (mam dużą wade ok.13mm). Moje pytanie brzmi czy w przypadku kamuflażu moja górna warga bedzie praktycznie nie widoczna ?! Czy to prawda, że po takim kamuflażu może nastąpić zanik dziąseł, wypadanie zębów, zniszczenie korzeni zębów ? Czy jest to częste ? Czy wada zawsze wraca po kamuflażu ?
Dzień dobry,

Wady szkieletowe, jakimi m. in. jest retrogenia można skutecznie wyleczyć wyłącznie operacyjnie.
U pacjentów którzy odrzucają leczenie chirurgiczne, jest możliwość kamuflażu / maskowania wady, jednak będzie to leczenie zawsze kompromisowe. W przypadku usunięcia zębów przedtrzonowych rzeczywiście profil pacjenta może ulec spłaszczeniu, a górna warga cofnięciu - nie da się bez zbadania pacjenta odpowiedzieć jednoznacznie jak duże będzie to cofnięcie, a co za tym idzie widoczność górnej wargi.
Choć leczenie ortodontyczne kamuflażowe jest skuteczną i mniej inwazyjną alternatywą dla operacji ortognatycznej, wiąże się z pewnymi ryzykami i powikłaniami. Kluczowe jest dokładne monitorowanie pacjenta przez ortodontę oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń dotyczących retencji i higieny jamy ustnej, aby zminimalizować ryzyko powikłań.
W niektórych przypadkach, efekty leczenia kamuflażowego mogą nie być trwałe bez długoterminowego stosowania aparatów retencyjnych. Pacjenci mogą potrzebować nosić retainery przez wiele lat, aby utrzymać wyniki leczenia.