W roku 2001 przeszłam zabiegi wszczepienia sztucznych soczewek do obu oczu, że względu na wysoką kro
1
odpowiedzi
W roku 2001 przeszłam zabiegi wszczepienia sztucznych soczewek do obu oczu, że względu na wysoką krotkowzroczność ( -10 OL ,-11 dioptrii OP ), nie wyeliminowało to astygmatyzmu, ale ostrość widzenia znacząco mi się poprawiła. W roku 2015 zdiagnozowano u mnie cukrzycę T2, nadciśnienie, oraz schylkowa niewydolność nerek - obecnie jestem trzy lata po przeszczepie nerki, zażywam leki immunosupresyjne, sterydy, insuliny, leki na nadciśnienie. Oprócz podwyzszonego ciśnienia krwi, wszystkie wyniki badań mam dobre. Lecz od półtora roku w prawym oku stopniowo zaczęłam tracić ostrość widzenia, pojawiło mi się w polu widzenia sporo mentów. Po ostatniej wizycie u lekarza okulisty i wykonanym badaniu tomografi siatkówki lekarz stwierdził ubytek w siatkówce tego oka i to jest przyczyną nieostrego widzenia na to oko. Z informacji jaka uzyskałam od lekarza dowiedziałam się że nie da się już nic z tym zrobić, że są to zmiany strukturalne siatkówki i są one nieodwracalne. Proszę Państwa o opinię w tej sprawie, czy na prawdę nie ma już żadnej możliwości przywrócić ostrość widzenia w tym oku? Proszę również o rady, co robić, aby ubytek siatkówki coraz bardziej się nie powiększał?Dodam że w domu wykonałam test na plamke żółtą, wynik wyszedł prawidłowy. Zwyrodnienie siatkówki zdiagnozowano u mnie krótko przed wszczepieniem soczewek do oczu, w wieku 24 lat. Będę wdzięczna za odpowiedź. Z góry dziękuję. Kobieta 43 lata.
Większość zmian siatkówkowych niestety jest nieodwracalnych i niestety jeżeli to one są przyczyną pogorszenia widzenia to na obecną chwile nie da się go przywrócić. Męty są inną sprawą, część z nich może zostać usunięta laserowo ale nie gwarantuje to poprawy widzenia. Jeżeli chodzi o zalecenia co do dalszego postępowania to zależy to od rodzaju ubytku siatkówki- na część z nich nie mamy wpływu, część może wolniej postępować podczas suplementacji np. luteiny, a część można leczyć chirurgicznie.
Podsumowując- wszystko zależy od rodzaju zmian w siatkówce i bez zobaczenia dna oka i wyników badań nie ma możliwości udzielenia jednoznacznej odpowiedzi
Podsumowując- wszystko zależy od rodzaju zmian w siatkówce i bez zobaczenia dna oka i wyników badań nie ma możliwości udzielenia jednoznacznej odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.