W sobotę zaczęlo kręcić mi się w głowie. W poniedziałek objawy w pracy nasiliły się . Nie byłam w st

1 odpowiedzi
W sobotę zaczęlo kręcić mi się w głowie. W poniedziałek objawy w pracy nasiliły się . Nie byłam w stanie normalnie funkcjonować, kręciło mi się w głowie ,bylo mi nie dobrze , czułam się jak bym była na kacu albo schodziła z karuzeli . Następnego dnia było tak samo albo i gorzej . Rozmyty obraz , wymioty , problemy ze stabilnym chodzeniem . Wczoraj udało mi się dostać do lekarza . Zbadał moje uszy , potrząsnął moją głową w górę i w dół , potem na boki. Rozpoznał u mnie zapalenie błędnika . Przepisał lek betahistine eg. 2x dziennie .
Dostałam zwolnienie lekarskie ale boje się że same tabletki mogą nie pomoc , nie chcę żeby było jeszcze gorzej . Cały czas odczuwam ból głowy ,przy tym jest mi nie dobrze no i to kręcenie się w głowie . Leżę cały czas w łóżku . Nie wiem co mam robić żeby nie pogorszyć sprawy
Zawroty głowy i zaburzenia równowagi mogą być pochodzenia ośrodkowego ( wówczas zajmuje się nimi neurolog), lub obwodowego ( wtedy leczy je laryngolog). Na pierwszym etepie diagnostyki nalegamy na konsultację tych dwóch specjalistów w określenia pochodzenia zawrotów. Jeśli laryngolog rozpoznał już Pani dolegliwość jako obwodową ( pochodzenia błędnikowego) wówczas skupiamy się na przerwaniu napadów. Dajemy leki poprawiające ukrwienie błędnika ( część ucha wewnętrznego odpowiedzialna za poczucie równowagi), przerywające napad, ew. przeciwzapalne. Kolejnym krokiem jest poszerzenie diagnostyki o badania określające co dokładnie sprowokowało napad. Z reguły wykonuje się je w trybie ambulatoryjnym ( są to np. badania audiologiczne, testy czynnościowe, badania obrazowe kręgosłupa szyjnego, kości skroniowej, kąta mostowo-móżdżkowego, przepływy w naczyniach dogłowowych i.t.d.)
Leżenie bez ruchu nie jest zalecane, ponieważ wówczas błędnik nie dostaję żadnej stymulacji. Proszę zażywać leki i poruszać się po domu zachowując ostrożność, unikać gwałtownych ruchów. Umówić się na kontrolę + pogłębienie diagnostyki.