W styczniu tego roku zwichnęłam rzepkę i nastąpiło też złamanie jej - jak czytam w opisie wyników us

3 odpowiedzi
W styczniu tego roku zwichnęłam rzepkę i nastąpiło też złamanie jej - jak czytam w opisie wyników usg - górnej i przyśrodkowej części (4-6mm). Pierwotnie założono mi gips, zdjęto po 10 dniach i obecnie jestem w stabilizatorze krótkim, na rzepkę, który mam nosić jeszcze 2 tygodnie (jestem w 4 tygodniu noszenia) Niepokoją mnie natomiast dwie rzeczy: nie mam możliwości pełnego zgięcia kolana. Ortopeda powiedział, że to wróci, a zalecił mi jedynie 10 zabiegów fizykoterapeutycznych (laser, prąd i ultradzwięki) i kazał ruszać nogą i zginać do granicy bólu. Natomiast od kilku dni zaczynam odczuwać przeskoki w kolanie (w zasadzie mam teraz wrazenie, że przeskakują mi wszystkie kości w dolnej czesci ciała,w każdym stawie, ale oczywiście dokuczliwe i niepokojace jest dla mnie chore kolano). Nie zmienia się też - poziom odczuwanego bólu w górnej części kolana przy zgięciu. W przyszłym tygodniu mam wizytę u fizjoterapeuty. Czy to co się dzieje teraz z moim kolanem to jest standardowy proces, wynikający z braku aktywności? Czy rehabilitacja/fizjoterapia ma szansę poprawić ten stan? Pierwszy raz w życiu uszkodziłam sobie cokolwiek, dlatego jestem zaniepokojna każdą zmianą.
Witam
Po zdjeciu gipsu powinno być zrobione rtg czy odłamy nie ma przemieszczeń. Oczywiscie odciązanie nogi bo jak Pani ją obciązała to złamanie mogło ulec przemieszczeniu.
Zabiegii fizykalne przepisane przez lekarza są mało pomocne zalecałbym urzadzenie exogen oraz prace manualna z terapeuta.
Pozdrawiam Sebastian Kalata- Warszawska Rehabilitacja

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie.
Niestety ale zazwyczaj sam pełen zakres nie wróci a wskazane zabiegi mogą być co najwyżej wspomaganiem w leczeniu objawowym np. w celu zmniejszenia bólu ale terapia manualna na wizycie z fizjoterapeutą jest niezbędna by odzyskać pełen zakres ruchomości oraz wzmocnić kolano by na przyszłość nie doszło do ponownego zwichnięcia rzepki. W tym celu potrzebny jest odpowiedni trening siły mięśniowej i ćwiczeń stabilizacyjnych czyli tzw. czucia głębokiego. Różnego rodzaju trzaski czyli tzw krepitacje często sa wynikiem unieruchomienia czego następstwem jest zmniejszenie ilości mazi stawowej który "naoliwia" staw. Dodatkowo dochodzi do obkurczenia tkanek miękkich tj. mięśni, więzadeł czy torebek stawowych co może generować wiekszą kompresję w stawie, a to z kolei może być również częściową przyczyna wspomnianych dźwięków. Fizjoterapeuta przy dobrej rehabilitacji powinien Pani pomóc wrócić do pełnej sprawności.
Pozdrawiam
Robert Hetman
zabiegi fizykalne -lasery,prądy ultradzwiękii pokrewne nic nie dadzą. NIe,to nie jest normalny proces leczenia.NIe,same zgięcie nie wróci. Proszę jak najszybciej udać się do fizjoterapeuty specjalizującego się w terapii powięziowej /czy ortopedycznej terapii manualnej.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.