W TK mojej mamy wykryto guza 33mmx22mm w głowie trzustki. Mama ma żółtaczkę, świąd skóry, straciła n

1 odpowiedzi
W TK mojej mamy wykryto guza 33mmx22mm w głowie trzustki. Mama ma żółtaczkę, świąd skóry, straciła na wadze, ma siniaki na całym ciele. 10 lat temu miała martwicę trzustki przeszła opercaje, po chorobie ma cukrzycę. Teraz pobrano, biopsję czekamy na wynik. Czy ten guz to jest rak czy jest jeszcze szansa że to jest coś mniej groźnego?
Szanowna Pani, Szanowny Panie, niestety z ostatecznym potwierdzeniem rozpoznania będziecie musieli Państwo poczekać do wyniku biopsji. Warto jednak już dzisiaj pomyśleć o dwóch rzeczach: 1) Jeśli Pani ma żółtaczkę warto skierować Panią do oddziału chirurgicznego celem oceny możliwości wykonania drenażu dróg żółciowych - jeśli drogi żółciowe będą poszerzone to bardzo często można założyć tzw stent lub drenaż by je odbarczyć - prawidłowy wynik bilirubiny (parametr określający nasilenie żółtaczki) ułatwi kwalifikację pacjentki do ewentualnego leczenia przyczynowego. 2) Z uwagi na opisywany stan pacjentki należy zadbać także o możliwość opieki objawowej w miejscu zamieszkania - zgłosić Pacjentkę do hospicjum domowego (skierowanie można otrzymać albo od lekarza prowadzącego albo od lekarza POZ). Dalsze opcje terapeutyczne zostaną zapewne zaproponowane z wynikiem badania histopatologicznego.