W wieku 9 - 11 lat przeszłam twardzinę ograniczoną ( scleroderme circum scripta). Od tego czasu, mam

1 odpowiedzi
W wieku 9 - 11 lat przeszłam twardzinę ograniczoną ( scleroderme circum scripta). Od tego czasu, mam obecnie 55 lat pozostaje ona w formie nieaktywnej, pozostały liczne przebarwienia i ubytki podskórne na ciele oprócz twarzy. Czy zabiegi medycyny estetycznej w postaci fibryny czy egzosomów mogą być stosowane zwłaszcza na miejsca dotknięte chorobą czy ewentualnie tylko na twarz? Informacje w internecie są sprzeczne w jednych mowa o przeciwskazaniu ogólnie w postaci choroby autoimmunologicznej, niektóre wskazują wprost twardzinę, w innych zaś mowa tylko o aktywnej formie schorzenia, są też wzmianki, że młodzieńcza twardzina ograniczoną może być zupełnie wyleczona i nie podlegać wznowieniu. W wynikach mam stale podwyższone OB i odczuwam dolegliwości stawowo - reumatyczne. Wobec postępu medycyny estetycznej chciałabym nieco polepszyć stan skóry, ale obawiam się uaktywnienia choroby, choć od 44 lat nie wystąpiły nowe ogniska zapalne. Proszę o odpowiedź, ewentualnie wskazanie jakie zabiegi medycyny estetycznej mogą być bezpiecznie stosowane ?
Niewskazane są u Pani wszelkie zabiegi stymulujące fibroblasty i nowotworzenie kolagenu w skórze (stymulatory, kwas hialuronowy, mnogie o częste nakłuwanie skóry jak przy mezoterapii, skóry a także zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatoplytkowego). To co można by było rozważyć z lekarzem wykonującym zabieg to zabieg z użyciem toksyny botulinowej lub mezoterapią wykonana kaniulą z użyciem koktajli z nieusieciowanym kwasem hialuronowym. Jednak taka choroba tkanki łącznej niesie ze sobą zawsze jakieś ryzyko reaktywacji.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.