W wyniku TK jamy brzusznej mojego 80 letniego ojca stwierdzono w S8 wątroby,podprzeponową torbiel śr

3 odpowiedzi
W wyniku TK jamy brzusznej mojego 80 letniego ojca stwierdzono w S8 wątroby,podprzeponową torbiel śr.5mm,w S4 kolejna śr.5mm. ,w wyrostu haczykowatym trzustki zwapnienie śr.3mm. ,aorta brzuszna ze zwapniałymi blaszkami miażdżycowymi,poniżej odejścia tt.nerkowych poszerzona max. do wymiarów 34x30mm. na odcinku długości 40mm., w nerce prawej okołomiedniczkowa torbiel z przegrodą o wym. 53x26x35mm. ,w części środkowej podtorebkowa torbiel śr.10mm. ,w dolnej części nerki lewej korowa torbiel śr. 28mm. ,w części środkowej torbiel podtorebkowa śr.8mm. o odcinkowo wzmacniającej się ścianie, okołonerkowo obustronnie hipodensyjne pasma płynowe, nadprzeponowo prawostronnie zwapnienie dł.4mm., na granicy badania widoczne guzkowe zgrubienie szczeliny międzypłatowej po stronie prawej o wym.7x5mm. ,reszta naczyń prawidłowa, mam pytanie czy te wyniki świadczą o jakiś niepokojących zmianach,dolegliwościach chorobowych,czy potrzebne są jakieś dodatkowe badania? ,badanie mojego taty zostało zlecone przez specjaliste chirurga w zwiazku z wciąż powtarzajacymi sie bólami brzucha oraz z epizodem z uporczywymi wymiotami,najbardziej w opisie tk brzucha niepokoi mnie diagnoza związana z aortą brzuszną,czy to może świadczyć o narastającym tetniaku aorty brzusznej?,pozdrawiam i dziękuję
To jeszcze nie tętniak ale bóle z powodu niedokrwienia jelit są możliwe.Proponuję leki p-bólowe i cieszyć się życiem.Okresowa kontrola usg przekroju aorty.

Ostatecznej oceny powinna dokonac osoba zlecająca dane badanie. Z opisu nie wynikaja żadne powazne problemy. Tętniaka nie ma .
Należy udać się do lekarza, który zlecił badanie na kontrolę.
Miażdżyca może być przyczyną bólu brzucha, szczególnie po jedzeniu - zbyt mała ilość krwi dostaje się do jelit i pojawiają się bóle brzucha.