W zeszłym roku wykryto u mnie raka odbytnicy w początkowym stadium. Obyło się bez chemii i radiotera

1 odpowiedzi
W zeszłym roku wykryto u mnie raka odbytnicy w początkowym stadium. Obyło się bez chemii i radioterapii, chociaż usunięto mi 26 cm jelita grubego. Trochę wcześniej pojawiły się problemy neurologiczne w kończynach dolnych. Po czasie zdiagnozowano polineuropatię aksonalno-demielinizacyjną bez ustalenia przyczyny. W PMR wykryto prążki oligoklonalne jednakowe w płynie i surowicy. Niestety nie udało się potwierdzić ewentualnego zespołu paranowotworowego, ponieważ nie wykryto p/c onkoneuronalnych. Objawy rok po operacji nie posuwają się dalej lub bardzo powoli i nieznacznie. Cały czas występują fascykulacje łydek, stóp, sporadycznie w innych miejscach. Czy takie drżenie ma miejsce tylko w aktywnej chorobie, czy mogą dalej występować z powodu zaistniałych już dawniej uszkodzeń? Czy pomimo nie wykrycia p/c onkoneuronalnech dalej można obstawiać zespół paranowotworowy, jak się wydaje rzadki w tego typu nowotworze? Uszkodzenia aksonalne są podobno ciężkie w regeneracji. Czy możliwe jest w polineuropatii aksonalnej wycofanie się objawów?
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) najskuteczniejszy gdy jest podawany dożylnie oraz galantaminę.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.