Wada wzroku, głuchota, szumy

3 odpowiedzi
Witam, moja mama cierpi na głuchotę idiopatyczną, na lewe ucho i torbiel szyszynki. Do tego cierpi też na dokuczliwe szumy uszne.
Dziś dowiedziała się również, że ma bardzo poważną wadę wzroku, na jedno oko +2, na drugie -2. Czy to wszystko można ze sobą powiązać? Mama jest zapisana na wizytę do neurologa. Jednak niechętnie chce zrobić tomografię, ponieważ hałas tego badania jest dla niej nie do zniesienia. Co robić? Czy powinnam namawiać ją na wizytę w szpitalu?
Pozdrawiam serdecznie i z gory dziekuję za odpowiedź.
Szanowna Pani,
Problem głuchoty idiopatycznej i dokuczliwych szumów jest domeną laryngologii, a efekty leczenia wg niektórych pacjentów niestety pozostawiają wiele do życzenia. Niemniej jednak nie liczyłbym, aby neurolog sobie z tym poradził. Niezależnie od tego bardzo polecam konsultację neurologiczną, ponieważ to jest najwłaściwsza osoba, która po zbadaniu pacjentki ,,powinna to wszystko ze sobą powiązać".
Po przeczytaniu Pani listu nasuwa mi się wiele pytań:
Po pierwsze - wizyta u neurologa, nie jest równoznaczna z wykonaniem tomografii komputerowej.
Po drugie badaniem ,,hałasującym" jest rezonans magnetyczny, a nie tomografia komputerowa.
Po trzecie trochą nie rozumiem: mam źle słyszy i ma szumy uszne, ale nie chce wykonać badania z powodu hałasu? A skąd pacjentka wie, że to będą niemiłe dźwięki? Czyżby już miała wykonywane takie badania, czy to ktoś ,,życzliwy" ją ......?
Po czwarte wada wzroku +2 i -2 dioptrie nie jest ,,poważną". Ten pierwszy wynik jest dość typowy dla osób powiedzmy dorosłych.. .Sam też teraz jestem prosbiopem - mam aktualnie dużo większą wadę niż Pani mama i używam okularów do czytania, a kiedyś miałem oczy jak sokół....
Po piąte - pobyt w szpitalu nie jest konieczny, większość badań można wykonać w trybie ambulatoryjny, niemniej jednak podczas hospitalizacji trwa to znacznie szybciej.
dr Andrzej Żytkowski

Podczas badania tomografii ( TK) nie ma hałasu, hałas wytwarzany jest podczas badania rezonansu magnetycznego ( MRI).
Badanie MRI jest dokładniejsze, a w przypadku diagnostyki tzw tylnego dołu czaszki, czyli między innymi struktur które mogą powodować piski i szumy uszne oraz ubytek słuchu jest jedynym badaniem. TK służy w tym przypadku do oceny samego ucha, MRI mózgu i okolicznych struktur.
Szum uszny może być związany z uszkodzeniem słuchu.
Bez dokładnej znajomości szczegółów, objawów, innych chorób, przyjmowanych leków itd trudno wnioskować czy zaburzenia są ze sobą powiązane, wydaje się że nie.
Głuchota idiopatyczna(czyli o nieznanej przyczynie) jednego ucha wymaga badania obrazowego czyli przynajmniej TK głowy z kontrastem w celu wykluczenia nerwiaka nerwu słuchowego lub oponiaka na podstawie czaszki (są to guzy zazwyczaj łagodne). Szumy uszne mogą być objawem takiego guza lub zwyrodnienia receptorów w uchu wewnętrznym lub miażdżcowych zmian w bardzo drobnych tętniczkach zaopatrujących ucho wewnętrzne lub nieznanej przyczyny. Torbiel szyszynki jest wynikiem zwyrodnienia lub wadą wrodzoną i jeśli nie powiększa się, nie powoduje wodogłowia to można się nią nie przejmować. Wady wzroku nie można powiązać z powyższymi dolegliwościami. Uważam, że wskazana jest konsultacja neurologiczna, która pozwoli ukierunkować dalszą diagnostykę i leczenie.Leczenie szpitalne obecnie nie jest konieczne. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz