walka z kandydozą paznokcia

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
piszę do Pana w związku z infekcją grzybiczą paznokcia kciuka prawej dłoni. Od prwie dwóch miesięcy nie mogę wyleczyć grzybicy spowodowanej przez Candida Albicans (wg wyniku badania mykologicznego). Infekcja zaczęła się od olbrzymiej opuchlizny, zacezrwienienia i bółu wału okołopaznociowego,a następnie wycieku wydzieliny ropnej. Potem nastąpiło zażółcenie i odwarstwienie płytki pazkociowej. W oczekiwaniu na wynik badania mykologicznego dermatolog zlecił maść Hascofungin i lakier Ciclolack. Kuracja wydawała się działać, ale paznokieć (odrastający jest mocno zdeformowany).Po otrzymaniu wyniku badań,zgodnie z wynikiem anybiogramu zmieniłyśmy lek na maść Daktarin (mykonazol; pozostałe substancje, na które rzekomo wrażliwy jest "mój" grzyb to flukonazol i itrakonazol) i dermatolog zalecił przerwę w stosowaniu lakieru. NIestety, problem z jakim borykałam się na początku infekcji (bół w okolicach wału, ropna wydzielina) pojawił się z drugiej strony tego samego paznokcia. Obawiam się doustnego antybiotyku, gdyż ostatnimi miesiącami moje wyniki badań są niezadobre (obniżona mocno ilość leukocytów), borykam się też z infekcją okolic intymnych (posiew pobrany i czekam na wyniki), a badania z kału wykazały nieznaczny rozrost candidy w jelicie. Co by Pan doktor radził?
Będę dozgonnie wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie,
Iwona
Szanowna Pani,

Opisywane przez Panią objawy są typowymi dla zakażenia wału paznokciowego przez Candidę, ale nie muszą być to jedyne drobnoustroje powodujące ten stan. Sugerowałbym, jeśli nie był jeszcze wykonywany, wymaz w kierunku bakterii tlenowych,

Jeżeli mowa o płytce paznokciowej kciuka, jej deformacja wynika ze stanu zapalnego i po skutecznym leczeniu jej kształt i barwa powróci do stanu prawidłowego po ok. 6 miesiącach od wyleczenia.

Jeżeli objawy nawróciły, konieczny jest kontakt z dermatologiem prowadzącym i wybór odpowiedniej metody leczenia. Jeżeli leczenie w ocenie lekarza będzie wymagało doustnego leku przeciwgrzybiczego (co może być sensowne jeśli infekcje okolic intymnych powodowałyby również grzyby drożdżopodobne) biorąc pod uwagę Pani wywiad obniżonego poziomu białych krwinek, wskazane byłoby kontrolowanie morfologii w pierwszych 2 tygodniach leczenia.

Odpowiadając na zagadnienie Candidy wykrytej w posiewie kału, mogę Panią uspokoić, że ta występująca w postaci blastospor, nie jest groźna i jest uznawana za florę fizjologiczną. Postać micelii/strzępek/pseudostrzępek wymaga jednak leczenia. Wynik tego badania najlepiej omówić ze swoim dermatologiem,

Pozdrawiam,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV

Na pewno leczenie doustne wskazanymi lekami (preparaty zewnętrzne będą lub są mało skuteczne w takich przypadkach). Po wyleczeniu odrośnie zdrowy paznokieć, nim proszę się nie przejmować, tak samo nie przejmować się obecnością Candida w kale, każdy z nas go ma i normalnie z nim żyjemy (stanowi naturalną florę w tych okolicach), chyba że odczuwa Pani jakieś dolegliwości w tych okolicach, to flukonazol lub itrakonzol pomoże na na jedno i drugie.
Szanowna Pani
jeślii w wyniku badania mikologicznego drożdżaki Candida albicans są wrażliwe na leki przeciwgrzybicze, to należy się przeleczyć doustnie - kuracja trwa zwykle 2-3 m-ce, w sposób ciągły lub przerywany (sposób leczenie wybierze lekarz). Zgodnie ze standardami, drożdżycy paznokci nie leczymy wyłącznie miejscowo (maścią i/lub lakierem) tylko doustnie i miejscowo. Leczenie ogólne zalecane jest też w przypadku gdy są inne objawy drożdżycy (narządów płciowych, jamy ustnej). Niektórym pacjentom z przewlekłymi i nawrotowymi drożdżycami, w trakcie leczenia farmakologicznego pomaga też dieta o niskim indeksie glikemicznym, zawierająca niewielkie ilości cukrów prostych.

Pozdrawiam !
Dr ARW