wiadomo, że zachowanie pod wpływem emocji może być szkodliwe, a a same w sobie emocje mogą być szkod

2 odpowiedzi
wiadomo, że zachowanie pod wpływem emocji może być szkodliwe, a a same w sobie emocje mogą być szkodliwe? ( choćby częstotliwością intensywnością ich przeżywania wewnątrz internalizacyjnie).
Emocje "same w sobie" nie są szkodliwe a wręcz przeciwnie - są pożyteczne. Ich zadaniem jest informowanie o naszych potrzebach, np. lęk ostrzega, że potrzeba bezpieczeństwa może być zagrożona, złość na drugą osobę - potrzeba zachowania własnych granic, radość wiąże się z potrzebą uznania naszych dokonań... To oczywiście są przykłady, bo jedna emocja może informować o różnych potrzebach. Metaforycznie rzecz ujmując, emocja to rodzaj dzwonka, którym dzwoni do nas nasze ciało z ważną wiadomością. W odpowiedzi człowiek podejmuje odpowiednie kroki. Jeśli tego nie zrobi, dzwonek dzwoni głośniej (zwiększa się intensywność odczuwania emocji i/lub częstotliwość jej występowania). Jeśli nadal nie podejmie działania, przestaje czuć emocję a zaczyna czuć fizyczny ból, np. mięśni, zawroty głowy, biegunki itp., które wraz z upływem czasu stają się coraz bardziej uciążliwe.

Zatem odpowiadając na pytanie zadane powyżej: tak emocje mogą być szkodliwe, jeśli ich natężenie jest zbyt duże.

Dzień Dobry,
zachęcam do kontaktu ze specjalistą , aby szerzej omówić ten temat podczas wizyty .
Pozdrawiam serdecznie