Wiem, że bliskie osoby- znajomi, rodzina nie powinni chodzić do tego samego terapeuty, natomiast, ma

2 odpowiedzi
Wiem, że bliskie osoby- znajomi, rodzina nie powinni chodzić do tego samego terapeuty, natomiast, mam pytanie jak wygląda kwestia po zakończeniu terapii? Czy jeżeli jedna osoba zakończy już swoją terapie, to czy wtedy bliska osoba może iść do tego samego terapeuty, czy dalej nie jest to wskazane?
Nie jest to wskazane z wielu powodów. Załóżmy, że do terapeuty przychodzi pacjent, który opowiada o swojej relacji z bratem i ujawnia szczegóły z ich relacji podczas sesji ( np. przekraczającą granicę relację). Terapeuta przyjmując brata wiedząc, że jest bratem poprzedniego pacjenta wchodzi już z pewnymi informacjami, wyobrażeniami o tym człowieku. Nie dość, że terapeuta mógłby nie być do końca obiektywny, to na dodatek trudne by było prowadzić sesję wiedząc np. o sytuacjach, które wydarzyły się w życiu nowego pacjenta, o których terapeuta by wiedział ze spotkań z poprzednim pacjentem, a o których nowy pacjent by z jakiegoś powodu np. nie mówił, czy nie uważał , że chce się tym zajmowac. Kolejną kwestią jest powrót - co jeśli brat będzie w terapii, a pierwszy pacjent będzie chciał wrócić na skutek jakiegoś kryzysu? Co jeśli podczas terapii brata brat postanowi, że nie chce utrzymywać kontaktu z pierwszym pacjentem? Albo zwyczajnie się pokłócą? Może pojawić się wtedy wiele fantazji osoby, która była jako pierwsza na temat terapeuty i terapii ( czy koniec relacji wynikał np. z podjętej terapii? Co terapeuta sądzi o moim zachowaniu? Czy terapeuta miał wpływ na decyzję brata o tym, że nie chce utrzymywać już ze mną kontaktu? ) i może to zniweczyć osiągnięte cele w terapii obu tych osób. To z perspektywy samego procesu pozostaje też perspektywa pacjenta : czy czułbym się bezpiecznie wiedząc, że terapeuta zna moich bliskich i np. słyszy o mnie na spotkaniach z innymi? Myślę, że jest tylu terapeutów, że warto aby zadbać o siebie i o swój proces terapeutyczny.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Jeśli uczestniczyła Pani w procesie terapeutycznym (nie konsultacjach psychologicznych, czyli stworzyła Pani z terapeutą relację, mieli Państwo różne emocje i uczucia wobec siebie) to niestety, jest to przeciwskazane. Jeśli jest to osoba, która występowała w różnych wątkach rozmów z terapeutą odradzałabym ze względu na brak obiektywności terapeuty. Myślę też, że Pani terapeuta może polecić innego terapeutę, którego sposób pracy darzy zaufaniem. Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.