Witam. 15.11.2017r. miałam w pracy wypadek. Niefortunnie upadłam na lewe kolano. W czasie wchodzen

3 odpowiedzi
Witam.
15.11.2017r. miałam w pracy wypadek.
Niefortunnie upadłam na lewe kolano. W czasie wchodzenia po schodach z dużą siłą uderzyłam lewym kolanem w brzeg stopnia. Zastosowałam natychmiast tzw. "zimny okład" z apteczki. Dwa kolejne dni byłam w pracy, przez weekend było dość dobrze (chociaż kolano bolało, ale dałam radę iść).
W poniedziałek, tj. 20.11.2017r. przy wstawaniu pojawił się okropny ból i nie mogłam stanąć na nodze. Musiałam wspomóc się kulami łokciowymi. Udałam się do lekarza rodzinnego, dostałam skierowanie do ortopedy.
Lekarz ortopeda po badaniach (RTG i badanie palpacyjne) stwierdził podejrzenie złamania i zlecił kolejne badanie, czyli usg kolana. Opis wyniku badania jest następujący:

"Płyn w zachyłku nadrzepkowym z przerostem błony maziowej. Ustawienie rzepki prawidłowe, bez cech lateralizacji. Nierówny obrys górnego bieguna rzepki. Chrząstka kłykci kości udowej o gładkim zarysie w obszarze dostępnym badaniu. Ścięgno mięśnia czworogłowego niejednorodne, z obszarami hipoechogenicznymi w części m. prostego - jak po częściowym uszkodzeniu. Więzadło rzepki: pobocze i krzyżowe o zachowanej ciągłości. Ląkotki w obszarze dostępnym badaniu jednorodne, bez uszkodzeń. Płyn w kaletce przedrzepkowej głębokiej. Torbieli Bakera nie wykazano."

Leczenie zdaniem lekarza zachowawcze. Żadnych leków (p.bólowych, aniże p.zapalnych) nie dostałam'dostałam.
Kolano nadal boli. Jest opuchnięte. Przy wstawaniu mam problem z całkowitym wyprostem, natomiast chodzeniu mam wrażenie, jakby "coś mi w środku latało". Dodatkowo chodzeniu towarzyszy również ból i kolano często się załamuje (gdyby nie kule, to bym się przewróciła). Czasami też pojawia się uczucie ciężkości w stawie (to tak, jakby ktoś ciągnął mnie w dół za ta nogę).

Czy mogę liczyć na pomoc, co powinnam z tym zrobić??
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Dzień dobry!

Należy udać się jeszcze raz do ortopedy.

Bardzo trudno wypowiedzieć się bez zbadania, która z opisywanych zmian w usg daje najwięcej objawów, ale z mojego doświadczenia wynika, że niestety po tego typu urazach ból może trwać dość długo - szczególnie jeśli doszło do uszkodzenia chrząstki stawowej rzepki lub kości udowej.

Wg opisu USG problem jest zarówno wewnątrzstawowy, jak i pozastawowy.

Na pewno trzeba kolano odciążyć - kule, nie chodzić po schodach, trzymać kolano w wyproście i robić regularne okłady z lodu.

Dołożyć można niesteroidowe doustne i miejscowe leki przeciwzapalne - jeśli nie ma przeciwskazań.

Po wstępnym wygojeniu pourazowego stanu zapalnego należy zbadać ponownie kolano i wybrać najlepszą drogę postępowania. Na razie niestety to temat na przyszłość - mam nadzieję, że nieodległą.

Zapraszam - chętnie pomogę.

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Proszę skontaktować się z fizjoterapeutą pracującym globalnie zarówno na tkankach miękkich jak i funkcjonalnie. Chodzenie w bólu utrwala nieprawidłowe nawyki i zmienia ukierunkowania włókien kolagenowych w miejscu uszkodzenia. Możesz zapobiegać przez to następstwom ograniczonej i zmienowej aktywności.
Szanowny Panie,
Badanie USG nie wydaje się być wystarczającym badaniem w opisanej sytuacji. Proponuję poszerzyć diagnostykę o MRI w celu wykluczenia uszkodzenia PCL i łąkotek.
Pozdrawiam

Eksperci

Marian Warda

Marian Warda

Ortopeda

Lublin

Aleksandra Pawłowska

Aleksandra Pawłowska

Fizjoterapeuta

Kraków

Magdalena Gozdan

Magdalena Gozdan

Fizjoterapeuta

Olsztyn

Justyna Ciechomska

Justyna Ciechomska

Fizjoterapeuta

Mysłowice

Juliusz Jabłonski

Juliusz Jabłonski

Fizjoterapeuta

Łódź

Piotr Baćmaga

Piotr Baćmaga

Fizjoterapeuta

Radom

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 298 pytań dotyczących usługi: ból kolana
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.