Witam 2 lata temu miałem wypadek traume która zmienił moje życie na początku było pełno nerwicy lęko

2 odpowiedzi
2 lata temu miałem wypadek traume która zmienił moje życie na początku było pełno nerwicy lękowej depresji , teraz pojawia się w niektórych sytulacjach np. Czekanie na coś lub nie które miejsca po takim czymś czuje się beznadziejnie zaczynam myśleć nad wszystkim zaczym samoczynnie kontrolowac taki zahowanie których sam się boje jest koło zamknięte .Jeśli by umiał by ktoś pomóc doradzić był bym wdzięczny .
Witam Pana serdecznie.

Od wypadku minęło już trochę czasu. Opisuje Pan początkowe silne objawy lękowe oraz obniżony nastrój, które aktualnie również występują, ale dotyczy to określonych sytuacji. Opisuje Pan jakiś rodzaj napięcia oraz intensywne myśli.

Pomimo tego, że zdarzenie urazowe miało miejsce wiele miesięcy - kilkadziesiąt - wstecz wynika z tego, że temat ten nadal nie został przez Pana przepracowany.

1. Zastanawiam się, jak wygląda Pana obecna sytuacja życiowa?
2. Czy w życiu bieżącym występują jakieś stresory, sytuacje trudne? Problemy?
3. Zastanawiam się, jak wyglądała Pana sytuacja życiowa w momencie wypadku?
4. Jak otoczenie zareagowało / reaguje na fakt wypadku?
5. Jak Pan w życiu radził sobie kiedyś z trudnymi wydarzeniami?

Objawy zaburzeń lękowych - które najprawdopodobniej Pana dotyczą, na podstawie Pana listu, można na pewno skutecznie leczyć, tak psychoterapią, co farmakoterapią.

Nie pisze Pan nic o współpracy z terapeutą lub lekarzem. Jeśli dotychczas nie skorzystał Pan z niej, to może warto? Zachęcałabym. Jeśli natężenie objawów bardzo mocno utrudnia Panu codzienne funkcjonowanie sporą ulgę może Panu dać dobrze dobrana farmakoterapia. Połączona dodatkowo z psychoterapią może Panu pomóc trwale pozbyć się zaburzeń lękowych. Ważne, by we współpracy z psychoterapeutą zrozumiał Pan źródła /czasem o coś więcej chodzi, niż o samo wydarzenie, które nas spotkało jako takie/, swoich lęków, otrzymał narzędzia radzenia sobie z nimi. Ważne, by we współpracy z lekarzem psychiatrą otrzymał Pan zrozumienie i dobre leki.

Psychiatra, jako lekarz, da także Panu według potrzeby skierowania na badania krwi oraz inne. Czasem pewne nieprawidłowości somatyczne mogą współistnieć lub być głównym powodem problemów z samopoczuciem - na przykład zaburzenia czynności tarczycy, cukrzyca. Nie należy tego pomijać.

Wszystkiego Dobrego. Trzymam kciuki.
Powodzenia.

Agata Maria Aleksińska, psycholog, psychoterapeuta, Warszawa, Włocławek.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Pisze Pan o traumie i jej następstwach. Trauma (fizyczna i psychiczna) powoduje zamrożenie w ciele skumulowanej energii, która nie znalazła ujścia "tam i wtedy" gdy trauma miała miejsce. Zahamowanie, zastygnięcie - nie pozwala swobodnie żyć i cieszyć się życiem. Jakby czas zatrzymał się. W przypadku traumy czas nie leczy ran lecz je utrwala. Może Pan pomóc sobie otwierając się na profesjonalną pomoc psychoterapeuty (już Pan zrobił pierwszy krok). Zapraszam na sesje pracy z traumą i jej skutkami. Przyjmuję w Gdańsku. Pozdrawiam serdecznie. Alina Krzekotowska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.