Witam. 6 lat temu doszło do wydarzenia seksualnego, którego skutki odczuwam po dzień dzisiejszy z ró

4 odpowiedzi
Witam. 6 lat temu doszło do wydarzenia seksualnego, którego skutki odczuwam po dzień dzisiejszy z różnym natężeniem. Po zdarzeniu leczona u psychologa bez odpowiedniej kompetencji przepisał psychoaktywne środki, które zaszkodziły fizjologicznie organizmowi. Czy i jaka -u kogo, terapia ma sens? Niedawno rozdrapane zostały na nowo stare rany z powodu nieznacznej (!) i niepozornej aczkolwiek dwuznacznej sytuacji, której skutkiem jest nadinterpretacja przeze mnie sytuacji i nadmierne uporczywe myśli, które powodują reakcje fizjologiczne w ciele tzn mdłości, brak możliwości koncentracji. Nie mogę poradzić sobie inaczej niż wyparciem aczkolwiek nagłe flashbacki powodują u mnie brak możliwości normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Nie umiem i nie chce i nie mogę oficjalnie iść na terapię, czy da radę iść na coś w rodzaju terapii jako osoba incognito? Do jakiego specjalisty się udać? Czy po takim czasie nadaje się na terapię?
W pytaniu, jest mowa, wg wstępnej oceny, o zaburzeniach stresowych pourazowych.
Terapia wymaga zaufania pacjenta do terapeuty, który jest związany tajemnicą zawodową i poza gabinet tematy poruszane na terapii nie wyjdą.
Psychoterapeuta psycholog nie przepisuje psychoaktywnych środków,
jeżeli psychoterapeuta był psychiatrą to mógł zastosować farmakoterapię,
jest to nawet zalecane wg standardów NICE jako terapia drugiego rzutu w przypadku zaburzeń pourazowych.
Namawiam do skorzystania z usług terapeuty poznawczo-behawioralnego-jest tam kilka protokółów do zaburzeń pourazowych oprócz najbardziej znanego Edny Foa.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
To, co Pani przeszła, jest niewyobrażalnym cierpieniem i może po latach powracać w różnej postaci, m.in. jako flashbacki, objawy psychosomatyczne, trudności w funkcjonowaniu, czyli dokładnie to, o czym Pani wspomina. Proszę się nie poddawać, bo trauma wypierana to trudny i uparty przeciwnik, ale Pani nie musi cierpieć i ma Pani w sobie siłę i determinację, by zabliźnić rany. Może odnaleźć Pani znów spokój i ukojenie. Warto poszukać psychologa, psychotraumatologa lub psychoterapeuty, który specjalizuje się w pracy z traumą, i skorzystać z jego pomocy, by mogła Pani powrócić do równowagi. Wierzę, że jest Pani w stanie tego dokonać! Moc serdeczności ślę!
Dzień dobry, Po Pani wypowiedzi, można zauważyć że mierzy się Pani z ogromnym napięciem emocjonalnym, które przeszkadza w zaspokojeniu codziennych potrzeb i wykonywaniu zadań. W zaburzeniach powstałych po traumie, zdarzenie traumatycznie nie zostaje zapomniane, jak inne wydarzenia z naszego życia. Trauma powoduje, że ponownie przeżywanym zagrażające zdarzenie, a nasze ciało i umysł reaguje tak jakby nadal trwało. Bardzo ważne jest zaopiekowanie się sobą, poprzez wizytę u sprawdzonego specjalisty - psychologa, psychotraumatologa lub certyfikowani terapeuci EMDR lub psychoterapeuty. Podczas terapii nauczy się Pani nowych umiejętności radzenia sobie ze swoimi emocjami (naturalnymi po zdarzeniu traumatycznym) oraz myślami, co może spowodować, że opanuje Pani bardziej skuteczne sposoby myślenia o traumie, jej skutkach oraz zauważy Pani zmianę w swoich stanach emocjonalnych. Serdecznie pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!
Przeżyte doświadczenie oraz skutki, których Pani doświadcza, mogą wskazywać na objawy związane z PTSD (zespołem stresu pourazowego) lub reakcjami posttraumatycznymi. Flashbacki, uporczywe myśli i reakcje fizjologiczne, jak mdłości, to sygnały, że organizm i umysł nie zdołały przetworzyć tego doświadczenia w bezpieczny sposób. Trudności w radzeniu sobie przez wyparcie są zrozumiałą reakcją obronną, ale mogą prowadzić do dalszych problemów z codziennym funkcjonowaniem.
Pomocna może być psychoterapia ukierunkowana na pracę z traumą, Somatic Experiencing czy terapia ISTDP (intensywna krótkoterminowa psychoterapia dynamiczna), która zajmuje się zarówno emocjami, jak i fizjologicznymi reakcjami ciała. Terapia skoncentrowana na traumie wspiera integrację trudnych doświadczeń i przynosi ulgę w codziennym funkcjonowaniu.
Jeśli z różnych powodów nie chce Pani podejmować oficjalnej terapii, możliwe jest korzystanie z sesji online, co może pomóc w poczuciu bezpieczeństwa. Ważne jest, aby problemem mogła zająć się osoba mająca doświadczenie w pracy z traumą.
Po czasie jaki minął jak najbardziej można podjąć terapię. Trauma i jej skutki mogą manifestować się przez wiele lat, a odpowiednia praca terapeutyczna jest w stanie złagodzić objawy i przywrócić poczucie kontroli nad własnym życiem. Jeśli chciałaby Pani porozmawiać na ten temat bardziej szczegółowo i rozważyć odpowiednie formy wsparcia, zapraszam do kontaktu.
Sugeruję wizytę: Psychoterapia traumy - 250 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Eksperci

Justyna Chodyna-Kubala

Justyna Chodyna-Kubala

Psychoterapeuta

Warszawa

Kinga Bobińska

Kinga Bobińska

Psychiatra, Seksuolog, Biegły sądowy

Łódź

Maria Liszka-Dalecka

Maria Liszka-Dalecka

Psycholog, Psycholog dziecięcy

Warszawa

Emilia Majer

Emilia Majer

Psycholog

Kielce

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 6 pytań dotyczących usługi: trauma
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.