Witam, aktualnie jestem w 26 tygodniu ciąży. Mam też niedoczynność tarczycy - Hashimoto. Wykonałam b

2 odpowiedzi
Witam, aktualnie jestem w 26 tygodniu ciąży. Mam też niedoczynność tarczycy - Hashimoto. Wykonałam badania krwi i zastanawia mnie niski poziom ferrytyny 15,40 ng/ml (żelazo 91,6 µg/dl) i witaminy D3 30,30 ng/ml. Z zalecenia ginekologa biorę suplement MamaDHA Premium+. Czy powinnam dodatkowo przyjmować jeszcze witaminę D i żelazo?
Dzień dobry
Poziom ferrytyny (zapas żelaza) jest niski i możliwe, że przy dużo większym zapotrzebowaniu na ten składniki w III trymestrze, szybko spadnie. W mojej ocenie warto sięgnąć po suplementację zawierającą żelazo już w tym momencie. Takie preparaty znajdzie Pani w asortymencie produktów prenatalnych. Oczywiście warto też dbać o produkty bogate w żelazo w codziennej diecie oraz o jego wchłanianości (łączyć z produktami bogatymi w wit C). Poziom wit D3 również mógłby być wyższy. Do rozważenia dawka wyższa od aktualnie przyjmowanej.
Wszystkiego dobrego:)

Dzień dobry odpowiadając na Pani pytanie, zarówno poziom witaminy D3, jak i ferrytyna są na niskich poziomach.
Warto spojrzeć i przeanalizować Pani sposób odżywiania, dobór produktów spożywczych w jadłospisie, które polepszą wartości żelaza. Witamina C polepsza wchłanianie żelaza i uwzględniłabym jej większe ilości. Dodatkowo włączyłabym jeszcze inny suplement poprawiający wychwyt żelaza z diety. Jeśli zdecyduje się Pani na suplementację żelaza pod opieką lekarza ginekologa konieczne jest włączenie odpowiednich szczepów probiotycznych, ponieważ suplementacja żelaza zubaża mikrobiom jelitowy. Zdecydowanie konieczna jest jeszcze dodatkowa suplementacja witaminą D dla podniesienia jej poziomu do wartości, szczególnie uwzględniając, ze choruje Pani na niedoczynność tarczycy Hashimoto, gdzie witamina D3 wpływa na zachowanie równowagi w układzie odpornościowym.
Pozdrawiam serdecznie