Witam. Bardzo proszę o interpretację wyników moich badań i ewentualnie co zrobić żeby polepszyć te w

3 odpowiedzi
Bardzo proszę o interpretację wyników moich badań i ewentualnie co zrobić żeby polepszyć te wyniki.
Cholesterol całkowity: 217
Cholesterol HDL: 56
Cholesterol nie-HDL: 161
Cholesterol LDL: 127,4
Trójglicerydy: 168
Wynik cholesterolu całkowitego jest nieznacznie podniesiony, natomiast ważniejszy jest stosunek HDL do LDL, z którego wynika, że LDL jest trochę za dużo, a HDL zbyt mało. Taki stosunek cholesteroli oraz nieznaczny nadmiar triglicerydów można z łatwością skorygować stosując odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Należy przyjrzeć się dotychczasowemu sposobowi życia i wprowadzić pewne korekty. W takich przypadkach najczęściej zaleca się rezygnację z tłustych produktów odzwierzęcych na rzecz chudych, ograniczenie cukrów prostych (obecnych w owocach, produktach cukierniczych, słodyczach itd.), a także wdrożenie do diety źródeł kwasów omega-3 (np. tłuste ryby). Zaleca się również wdrożenie aktywności fizycznej. Niemniej jednak do wprowadzenia odpowiednich zmian w stylu życia i jadłospisie, które na pewno przyniosą oczekiwane efekty niezbędne jest poznanie dotychczasowego sposobu żywienia, co jest możliwe jedynie podczas konsultacji z dietetykiem.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

do analizy wyników, konieczne są normy laboratoryjne. W każdym laboratorium mogą się one nieco różnić. Dlatego nie przekaże informacji na ich temat.

Aby dbać o odpowiedni poziom cholesterolu nie trzeba wbrew pozorom rezygnować z produktów, które go zawierają. Jajka, które powszechnie były uważane za winowajcę wysokiego cholesterolu nie są problemem. W diecie koniecznie trzeba zadbać o antyoksydanty: warzywa, owoce, sok za aronii 100% bez cukru. Z diety należy wykluczyć tłuszcze trans: wyroby ciastkarskie, margaryna. Tłuszcze trans na etykiecie widnieją pod nazwą olej utwardzony. Suplementacja witaminą D3, omega -3 będzie również działać pozytywnie. Włączenie do diety orzechów, oliwy daje dobre efekty. Dieta powinna być dość lekkostrawna, nie obciążająca wątroby - wykluczenie smażenia w głębokim tłuszczu. Bardziej polecane będzie pieczenie, duszenie, gotowanie, grillowanie.

Zapraszam do konsultacji, pracuję w Warszawie, Żyrardowie jak i online.

Pozdrawiam Milena Olaszewska
Dzień dobry, aby poprawić swoje wyniki cholesterolu należy przejść na dietę przeciwzapalną, bardzo fajnie sprawdza się tutaj dieta śródziemnomorska i DASH. Należy zwrócić uwagę na zdrowe tłuszcze, typu ryby, oliwa z oliwek, olej lniany, orzechy, nasiona chia, olej z wiesiołka - pomoże to zredukować cholesterol LDL i podwyższyć cholesterol HDL. Również należy uwzględnić dużo owoców i warzyw, które mają bardzo dużo substancji antyoksydacyjnych, które zmniejszają stan zapalny. Należy zrezygnować z produktów wysokoprzetworzonych, typu słodycze, wyroby cukierniczke, fast-foody.
Poza dietą należałoby również wprowadzić umiarkowaną aktywność fizyczną.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.