Witam. Chce się poradzić ponieważ moja siostra zwierzyła mi się że ma problem w małżeństwie. Ma dwój

3 odpowiedzi
Witam. Chce się poradzić ponieważ moja siostra zwierzyła mi się że ma problem w małżeństwie. Ma dwójkę dzieci, jej mąż jest chorobliwie zazdrosny (śledzi jej lokalizację zakłada kamerki w domu) do tego codziennie pił aż doszło do awantur aż siostra z dziećmi uciekła od niego do rodziców (postawiła mu warunek że wróci jeśli pójdzie na wszywkę alkoholową) zrobił to ale po jakimś czasie ona znowu się żaliła że znalazła u niego narkotyki i potrafi jej mówić że zabije się że wszystko jest przez nią że wciąż jest najgorszy (dziećmi w ogóle się nie zajmuje) po prostu nie wiem jak jej pomóc boi się że sobie nie poradzi że on będzie groził że się zabije jak odejdzie. Jak jej pomóc? Ona mówi że chce walczy o to małżeństwo ale jeśli raz się nie udało to czy kolejny raz ma sens? Jak jej pomóc?
Dzień dobry, Pani Szwagier jest osobą uzależnioną od substancji, co kwalifikuje się jako choroba. Jeśli nie rozpocznie i nie ukończy leczenia - nic w Jego postępowaniu się nie zmieni. Nie mogę wyrokować czy jest sens aby Pani Siostra walczyła o małżeństwo czy nie, mogę jedynie zapewnić, że bez leczenia Jej męża nie będzie poprawy. Istnieje wiele poradni psychologicznych, które osoby z chorobą alkoholową (i uzależnieniem od narkotyków) przyjmują w pierwszej kolejności, często bezpłatnie. Oferują też pomoc osobom współuzależnionym czyli ich partnerom/partnerkom. Pani Siostra z pewnością jest osobą współuzależnioną i również potrzebuje pomocy psychologicznej. Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam

Zachęcam do zapewnienia siostrze bezwarunkowego wsparcia i zrozumienia. To jest najważniejsze w tej sytuacji. Ważne jest też to, aby zachęcić siostrę do skorzystania z pomocy specjalistów, takich jak psycholog, psychoterapeuta, a w razie potrzeby również pomoc prawna u osoby specjalizującej się w prawie rodzinnym.
Przemoc w rodzinie to poważny problem, który może mieć długotrwałe skutki zarówno dla siostry, jak i dla dzieci. Warto również razem opracować plan bezpieczeństwa na wypadek eskalacji przemocy, który może obejmować ustalenie kodu słownego, zapisanie numerów telefonów do najbliższej rodziny, przyjaciół oraz służb ratunkowych.
Jeśli istnieje realne zagrożenie dla życia lub zdrowia siostry i jej dzieci, najważniejsze jest zapewnienie im bezpieczeństwa. Może to oznaczać konieczność tymczasowego zamieszkania w bezpiecznym miejscu, np. u rodziny, przyjaciół lub w schronisku dla ofiar przemocy domowej.
Zachęcam również do dołączenia do grup wsparcia dla ofiar przemocy domowej, gdzie kontakt z osobami, które przeszły przez podobne doświadczenia, może być niezwykle pomocny i terapeutyczny.
W sytuacji grożenia samobójstwem, należy pamiętać, że jest to forma manipulacji. Jednakże nigdy nie należy tego zostawiać. Najlepszym wyjściem, jest wezwanie służb ratunkowych.
Dzieci dobry,
Sytuacja, którą Pani opisuje, jest bardzo trudna i złożona. Ważne jest, aby Pani siostra otrzymała odpowiednie wsparcie, zarówno dla swojego bezpieczeństwa, jak i dla dobra dzieci. Oto kilka kroków, które mogą być pomocne: 1. Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa Pani siostrze i jej dzieciom. Jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko przemocy lub zagrożenia dla życia, konieczne może być podjęcie natychmiastowych działań, takich jak powiadomienie odpowiednich służb lub poszukiwanie schronienia w miejscach przeznaczonych dla ofiar przemocy domowej. Przemoc ma różne wymiary - manipulowanie i grożenie samobójstwem jest również zachowaniem przemocowym i silnie wpływającym na Pani siostrę. 2. Ważne jest, aby Pani siostra skorzystała z pomocy specjalistów - psychologa, terapeuty, a w przypadku zagrożenia przemocą, także z organizacji pomagających ofiarom przemocy domowej. Wiele organizacji oferuje nie tylko wsparcie psychologiczne, ale także prawnicze i pomoc w znalezieniu bezpiecznego miejsca. 3. To, o czym nie wolno zapomnieć, to także zadbanie o siebie - proszę pamiętać, żeby nie nosić na barkach samodzielnie całej sytuacji. Siostra zwierzając się z tej sytuacji okazała Pani zaufanie i to bardzo ważny krok, ponieważ może uzyskać wsparcie społeczne. Jednocześnie, Pani jest też ważna w całej tej sytuacji i proszę pamiętać o swoim zdrowiu psychicznym. Zachęcam do podzielenia się tym z osobą Pani bliską, aby mogła Pani również uzyskać wsparcie od innych osób. W przypadku, gdy poczuje Pani, że cała ta sytuacja Panią przytłacza, zachęcam do zwrócenia się do lekarza rodzinnego lub psychologa.