Witam, Chciałabym posłać córkę do żłobka, gdyż kończy mi się urlop macierzyński. Jeśli córka 23 wr

1 odpowiedzi
Witam,
Chciałabym posłać córkę do żłobka, gdyż kończy mi się urlop macierzyński. Jeśli córka 23 września będzie miała rok to kiedy najlepiej zaszczepić przeciwko ospie wietrznej? Jaka opcje najczęściej jest praktykowana dla bezpieczeństwa dziecka od 9 miesiąca szczepic czy jak jest zalecane od 12 miesiąca życia?
Nie ukrywam, że wolę te druga rekomendacje, tj.od 12 miesiąca zalecane szczepienie rozpocząć. Czy iść na pół roku na urlop wychowawczy i na spokojnie odczekać kiedy dwie dawki zadziałają szczepionki na ospe i w miedzy czasie jeszcze zaszczepic pierwsza dawka na odre, różyczkę i swinke i puścić córkę dopiero na wiosnę dlo żłobka jak będzie miała 1,5 roku?
JEżeli jest taka możliwośc, aby odroczyć pójście do żłobka do pażdziernika to moim zdaniem warto: 23 września dziecko kończy rok, wtedy można dziecko zaszczepić w jednym dniu i na MMR i ospę wietrzną- pierwsza dawka i to powinno zabezpieczyć dziecko przed tymi chorobami. Rekomenduję jeszcze zaszczepienie na grypę, może być 2 tygodnie po szczepieniu MMR + ospa.
Z punktu widzenia odporności dziecka w tym wieku zawsze lepiej, aby pojawiło się w żłobku nieco póżniej- na przykład jako półtoraroczniak na wiosnę. Będzie sobie wtedy radziło znacznie lepiej z chorobami w ogóle, ponadto przeminie już najbardziej infekcyjny okres jesieniu i zimy. Nie zawsze takie odsunięcie w czasie jest możliwe, z racji na pracę itp. Ale jeżeli jeszcze mama nie pracuje to rekomenduję zapisać do żłobka dopiero na wiosnę