Witam, chciałam się dowiedzieć, jaki rodzaj sportu może uprawiać osoba chora na cukrzycę typu 1 będą

2 odpowiedzi
Witam, chciałam się dowiedzieć, jaki rodzaj sportu może uprawiać osoba chora na cukrzycę typu 1 będąca na inslulinie ?
Dzień dobry,
w zasadzie każda forma aktywności w cukrzycy typu 1 jest dopuszczalna. Najważniejsze, żeby uprawianie sportu sprawiało przyjemność i odbywało się regularnie. Najbezpieczniej jednak zacząć od wysiłku aerobowego (o umiarkowanej intensywności, np. jazda na rowerze, spacery, bieganie, pływanie), ponieważ w takim przypadku glukoza jest efektywniej spalana - jej mniejsze zużycie zmniejsza ryzyko hipoglikemii, co jest głównym niebezpieczeństwem w przypadku leczenia insuliną. W celu uniknięcia hipoglikemii należy także pamiętać o jak najszybszym dostarczaniu węglowodanów po zakończeniu aktywności, a w przypadku długotrwałego wysiłku także w jego trakcie. Podczas uprawiania sportu warto zawsze mieć przy sobie lekką przekąskę węglowodanową, aby móc szybko zareagować w przypadku spadku poziomu glukozy. Dobrze byłoby także omówić z diabetologiem ewentualne zmniejszenie dawki insuliny przed planowanym wysiłkiem. W miarę poznawania swojego organizmu i tego, jak reaguje na konkretny rodzaj wysiłku fizycznego, można rozważyć wprowadzenie wysiłku anaerobowego (o wysokiej intensywności, np. trening siłowy).

Pozdrawiam
Marcin Kasiński

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry Aktywność fizyczna u osoby chorej na cukrzycę typu 1 powinna być podejmowana po dokładnym poznaniu siebie, działania insuliny oraz reakcji organizmu na wysiłek. Nie powinno się rozpoczynać aktywności fizycznej gdy stężenie glukozy we krwi jest powyżej 250mg/dl. Każda aktywność fizyczna wymaga oznaczenia glikemii na 15 minut przed rozpoczęciem wysiłku oraz przyjmowania węglowodanów w trakcie jej trwania. Pomocne jest posiadanie przez chorego CGM czyli systemu ciągłego monitorowania glikemii, pozwala ona na ograniczenie ryzyka hipoglikemii. Do usłyszenia Marek Kochajkiewicz

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.