Witam! Chciałam się dowiedzieć jakie jest ryzyko przy operacji tętniaka aorty brzusznej o wielkości

1 odpowiedzi
Witam! Chciałam się dowiedzieć jakie jest ryzyko przy operacji tętniaka aorty brzusznej o wielkości 71mm (chory po udarze mózgu w wieku 70lat) i jakie są rokowania jeżeli się nie podda operacji?
Dzień dobry,
Jesli chodzi o wymiary tętniaka aorty brzusznej to wskazaniem do leczenia operacyjnego jest średnica tętniaka powyżej 5-5,5cm (nie długość). USG aorty brzusznej jest można by rzec najprostszą metodą wykrycia choroby, choć do planowania postępowania złotym standardem jest Angiotomografia komputerowa (AngioCT) aorty brzusznej (możliwe że przy okazji i piersiowej) aż do tętnic udowych wspólnych. Czemu granica tych 5cm? Gdyż w badaniach i zaleceniach europejskich i amerykańskich wykazano że powyżej takiej średnicy ryzyko pęknięcia jest znamienne. AngioCT odpowie nie tylko o wymiarach samego tętniaka ale też o morfologii jego ściany i położenia innych naczyń w stosunku do samego tętniaka. Jeśli chodzi o operacje są dwie metody: klasyczna (otwarcie brzucha i wszycie protezy sztucznej) i wewnątrznaczyniowa (wszczepienie tzw. stentgraftu). Każda z tych metod ma swoje zalety i wady ale wyborze decyduje wynik angioCT i badanie podmiotowe i przedmiotowe pacjenta. Na przebieg operacji i okresu okołooperacyjnego ma duży wpływ nie tylko sama operacja ale także choroby współistniejące (w szczególności choroby serca i płuc). Czynnikami wpływającymi na powiększanie się tętniaka to w głównej mierze nadciśnienie tętnicze i palenie tytoniu.
Serdecznie pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.