Witam. Chodzę na psychoterapię. Mam zaburzenia lękowe. Ostatnio po terapii przeżywałam omawiane tres

2 odpowiedzi
Witam. Chodzę na psychoterapię. Mam zaburzenia lękowe. Ostatnio po terapii przeżywałam omawiane tresci i...zsiusialam się. Nie wiem jak to sie stalo.... Po kilku dniach sytuacja powtorzyla się. Znowu się zmoczylam.. Czy silny stres mogl byc przyczyną dwukrotnego zmoczenia sie? Raz czulam silne parcie i za drugim razem poczulam, ze sie mocze w trakcie.... Proszę o odpowiedź
Zachęcam Panią do omówienia tej kwestii ze swoim psychoterapeutą. Będąc na bieżąco w Pani aktualnej sytuacji i towarzysząc Pani w procesie, psychoterapeuta będzie w stanie odpowiedzieć na Pani pytanie.

To, co opisujesz, może być bardzo stresujące i niepokojące, ale nie jesteś sama. Twoje doświadczenia mogą być związane z intensywnym stresem i lękiem, co może wpływać na różne funkcje fizjologiczne, w tym kontrolę nad pęcherzem.
Możliwe przyczyny:
Silny stres i lęk: Stres i lęk mogą wpływać na autonomiczny układ nerwowy, który kontroluje wiele funkcji organizmu, w tym pęcherz. W sytuacjach skrajnego stresu, ciało może reagować w sposób, który jest poza naszą kontrolą. Reakcje emocjonalne: Omawianie trudnych tematów na terapii może wywoływać silne reakcje emocjonalne, które mogą prowadzić do fizycznych objawów, takich jak nietrzymanie moczu.
Zaburzenia lękowe: Mogą one prowadzić do różnych somatycznych objawów, a intensywne emocje mogą wpływać na kontrolę pęcherza. Co możesz zrobić:
Porozmawiaj ze swoim terapeutą: Jest bardzo ważne, abyś porozmawiała o tym z terapeutą. Terapeuta może pomóc Ci zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, i wspólnie możecie znaleźć sposoby radzenia sobie z tymi objawami.
Skontaktuj się z lekarzem: Warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy medyczne związane z nietrzymaniem moczu. Lekarz może przeprowadzić odpowiednie badania i pomóc znaleźć odpowiednie rozwiązanie.Techniki relaksacyjne: Praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, medytacja czy joga, może pomóc w redukcji stresu i lęku, co może mieć pozytywny wpływ na Twoje objawy.
Plan awaryjny: Może być pomocne, aby przygotować się na ewentualne sytuacje, w których możesz się poczuć bardzo zestresowana. Noszenie przy sobie dodatkowej odzieży lub wkładek higienicznych może pomóc poczuć się bardziej komfortowo i pewnie.
Ważne jest:
Nie obwiniaj się za te objawy. Twoje ciało reaguje na stres w sposób, który może być poza Twoją kontrolą. Poszukiwanie wsparcia i rozmowa o swoich doświadczeniach z terapeutą i lekarzem to najlepsze kroki, aby znaleźć rozwiązanie i poczuć się lepiej.
Jesteś na dobrej drodze, chodząc na terapię i pracując nad swoimi zaburzeniami lękowymi. Pamiętaj, że to proces i jesteś w stanie znaleźć sposoby na radzenie sobie z tymi trudnościami.