Witam. Córka ma obecnie 3,5 roku. Biologicznego Ojca nie pamięta, ojciec przestał się interesować lo

3 odpowiedzi
Witam. Córka ma obecnie 3,5 roku. Biologicznego Ojca nie pamięta, ojciec przestał się interesować losem córki, gdy skończyła 1,5 roku. Almentów nie płaci. Obecnie córka wychowuje się w pełnej rodzinie. Mam partnera, z którym mieszkamy razem. Córka od dłuższego czasu mówi na partnera tata. Wie, że to jest jej tata.
Świetnie się dogadują. Jest sprawa w toku o pozbawienie władzy rodzicielskiej Ojca biologicznego. Ostatnio zaczął się odzywać, gdy dowiedział się o tej sprawie, ale za żadne skarby nie idzie się z nim dogadać co do kontaktów z dzieckiem, uparł się, że chce zabrać dziecko i sam tłumaczyć córce kim on jest. Ja natomiast nie wyobrażam sobie tak jak on chce. Dziecko go nie zna, nie wie kim jest, gdy pokazuję zdjęcia jego, twierdzi, że nie wiem kim jest, że nie zna go. Kilka razy pisałam mu, że zapraszamy go do miejsca zamieszkania dziecka, do domu aby mogła go poznać w odpowiedni sposób. Gdzie będę i Ja i on. Aby wytłumaczyć dziecku kim jest i dlaczego go nie było w życiu córki. Również chciałabym aby pierwsze spotkania odbyły się w mojej obecności oraz kuratora. Aby nie kłócił się ani nie opowiadał dziecku swoich kłamstw. Bo nie chce się przyznać, że przestał się i interesować córką, tylko wymyślać chce głupoty. Resztę spotkań, również wolałabym aby się odbywały w miejscu zamieszkania dziecka i w mojej obecności. Oczywiście, nie chce się wtrącać, ale chce widzieć czy dziecko nawiąże z nim jakiekolwiek więzi. Bo na ten moment jest obcą osobą dla niej. Nic o niej nie wie. I nawet nie chce się dowiedzieć. Tylko chce ją zabierać na pierwsze spotkania i koniec. Ja nie chce dawać córki na siłę poza miejsce zamieszkania i sam na sam z nim, ponieważ wiem, że córka nie będzie chciała pójść z obcą osobą nigdzie, nie chce aby na siłę ją brał aby płakała i aby ją przekupywał czy wygadywał niestworzone bajki. W jaki sposób w ogóle wytłumaczyć dziecku kim on jest? Żeby dziecko nie zgłupiało, że tu ma tatę a nagle mówimy, że tu jest kolejny tata? A co znowu z partnerem? Gdzie córka wie, że to jest jej tata. Spotkań również sobie nie mogę wyobrazić, przyjdzie do nas do domu a dziecko będzie uciekać do Mnie i do partnera ( taty).
Witam, jeżeli ojciec nie ma organiczonych praw rodzicielskich bądź nie jest ich pozbawiony, ma prawo do nieograniczonych kontaktów z dzieckiem. Jednak ma Pani prawo odmówić wydania ojcu dziecka powołując się na jego dobro. W obecnie panującym systemie w Polsce, nawt gdyby ojciec wezwał Policję w sytuacji niewydawania mu dziecka, ta nie zainterweniuje tylko zbierze wywiad. Warto ustalić warunki spotkań, zwłaszcza tych pierwszych podczas rozprawy sądowej. Przed rozprawą może Pani zasugerować ojcu (biologicznemu) dziecka konsultację w Poradni Psychologicznej lub u Psychologa Dziecięcego, który podchodząc do Państwa sytuacji rodzinnej indywidualnie, wskaże najlepsze sposoby na wprowadzenie ojca biologicznego w życie córki.

Szanowna Pani,
Sytuacja, którą Pani opisuje jest trudna i skomplikowana. Zapraszam na sesję, gdzie odpowiem na Pani pytania i dam Pani odpowiednie wskazówki.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, w Pani przypadku najlepiej opowiedzieć dziecku prawdę i przedstawić całą sytuację w odpowiedni, delikatny i dziecięcy sposób. Warto również przed ewentualnym spotkaniem ojca z dzieckiem ustalić pewne zasady odwiedzin. Odwlekając w czasie przekazanie informacji córce o jej prawdziwym ojcu może skutkować w przyszłości ogromnym żalem córki do Pani jako do matki. Warto aby od samego początku znała historię swojego pochodzenia. Bo jeśli nie zrobi tego Pani, to jest duże prawdopodobieństwo, że nawet ukrywając ten fakt, może za Panią zrobić to były partner lub osoby z Państwa najbliższego otoczenia. Warto też umówić się na jednorazową konsultację do psychologa i opracować plan działania, będzie Pani na pewno o wiele łatwiej sobie z tym wszystkim poradzić. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.