Witam! Czy dobrze rozumiane "zdrowie seksualne" oznacza aktywność seksualną wyłącznie w stałej rela

2 odpowiedzi
Witam!
Czy dobrze rozumiane "zdrowie seksualne" oznacza aktywność seksualną wyłącznie w stałej relacji, a w przypadku bycia osobą żyjącą poza związkiem zachowanie całkowitej abstynencji?
Z góry dziękuję za odpowiedź!
Szanowny Panie,
zdrowie seksualne według definicji Światowej Organizacji Zdrowia to stan emocjonalnego, fizycznego i psychicznego dobrostanu związanego z seksualnością. Ta definicja umożliwia każdej jednostce wybór sposobu przeżywania swojej seksualności. Zdrowie seksualne w tym rozumieniu będzie taką formą przeżywania seksualności, która jest zgodna z ego, wolna od przymusu, przemocy i dyskryminacji a także bezpieczna, przyjemna oraz zgodna wyznawanym systemem etycznym.
Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
wskazana powyżej definicja WHO pozwala przybliżyć się do zrozumienia, czym może być zdrowie seksualne. Nie ma tu zawężenia, że aktywność seksualną można prowadzić wyłącznie w relacji, zaś gdy takiej nie ma należy zachować bezwzględną abstynencję. Warto pamiętać, że potrzeby seksualne należą do kanonu potrzeb podstawowych, które realizowane w zgodzie ze sobą, także poprzez masturbację, mogą przyczyniać się do zdrowia psychicznego i fizycznego. Zdrowie seksualne nie odnosi się w prosty sposób do aktywności seksualnej w relacji, ponieważ związek może - miast oczekiwanych pozytywnych emocji - nieść rozczarowanie, rodzić negatywne emocje. To zaś przekłada się na jakość życia seksualnego, a tym samym też psychicznego i fizycznego. Wyniki badań pokazują, że udane życie seksualne (niekoniecznie w relacji) np.: kobiet ma wpływ na długość życia, mniejsze ryzyko chorób układu krążenia, chorób nowotworowych, depresji, migreny i wiele innych. Podobne prawidłowości można odnaleźć u mężczyzn. Warto wziąć także te informacje pod uwagę i rozważyć w zgodzie ze sobą, co pragnie się czynić i co będzie przeze mnie oceniane jako przyjemne i satysfakcjonujące. Nie zawsze w zgodzie z tym idą narzucane w systemach (politycznych, społecznych, religijnych) zasady. Ufam, że ta odpowiedź pozwoli podjąć dalsze poszukiwania i znaleźć satysfakcjonujące rozwiązania.
Z uszanowaniem,
dr Monika Gmurek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.