Witam, czy jabłka pomagają na zaparcia a jeśli tak, to w jakiej postaci? W Internecie można natkną

2 odpowiedzi
Witam,
czy jabłka pomagają na zaparcia a jeśli tak, to w jakiej postaci? W Internecie można natknąć się na artykuły, które mówią, że przetworzone termicznie (np. pieczone) zatwardza a surowe pomaga, inne mówiące, że surowe jabłko zatwardza a pieczone pomaga, jeszcze inne mówiące, że jabłko w każdej postaci zatwardza. Jaka jest prawda?
Dodam, że zaparcia pojawiły się u mnie w związku z przyjmowaniem amitriptylinum 2x10 mg dziennie. Biorę Vivomixx i Debutir, jem praktycznie same owoce i warzywa, piję ponad 3 litry wody dziennie a zaparcia i tak są (nie było ich przed rozpoczęciem kuracji Amitryptyliną, która pomaga mi na neuropatię). Dziękuję
Dzień dobry
Obydwie wersje są Prawidłowe, ponieważ Jabłko w swojej skórce zawiera błonnik nierozpuszczalny który poprzez drażnienia mechanicznie ściany jelita będzie pobudzać ruchu perystaltyczne które przesuwają masy kałowe do odbytnicy. Miąższ Jabłka zawiera błonnik rozpuszczalny który poprzez tworzenie koloidów działa zapierająco. Warto spróbować wypić na czczo szklankę ciepłej wody z sokiem z cytryny lub łyżkę oleju albo moczone suszone śliwki. Również proponuję zwiększyć podaż błonnika pokarmowego nierozpuszczalnego m.in. otręby pszenne i pełnoziarniste produkty spożywcze które będą pobudzać jelita do defekacji. Nie można zapomnieć o aktywności fizycznej która Również pobudza jelita.
Do usłyszenia
Marek Kochajkiewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
do poprzedniej odpowiedzi dodałabym również aby zwrócić uwagę na regularność spożywania posiłków - najlepiej od 4 do 5 posiłków dziennie co ok 3-4 godziny. Śniadanie najlepiej zjeść do 1 godziny po przebudzeniu, a ostani posiłek ok 2-3 godziny przed snem.

Pozdrawiam,
Joanna Zawadzińska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.