Witam czy książki takie jak w pułapce myśli , jak skutecznie wygrać z lękiem pomogą mi na lęki i fob

4 odpowiedzi
Czy książki takie jak w pułapce myśli , jak skutecznie wygrać z lękiem pomogą mi na lęki i fobie spoleczne?
Szczerze ciężko odpowiedzieć na to pytanie. W mojej ocenie tego typu poradniki nie wiele wnoszą. Nie neguje przekazywanej w nich wiedzy, aczkolwiek na ogół jest to zbiór technik, które a owszem pomagają, ale tylko wtedy kiedy się je stosuje. Co jest w miarę logicznie. Niestety często tak bywa, że przy rozpoczęciu tego typu lektury Czytelnik jest pełen entuzjazmu i chęci, więc podąża za książką, potem to porzuca.
Pamiętając również o tym, że technika jest tylko techniką. Wsparcie realnej osoby, w tym również terapeuty, który wskaże nie tylko drogę, ale i też będzie po niej prowadził jest w mojej ocenie o wiele cenniejsze.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W moim przekonaniu nawet najlepszy podręcznik nie zastąpi terapeuty czyli fachowego, racjonalnego i życzliwego podejścia do problemu. Samemu trudno jest obiektywnie podejść do swoich kłopotów. Uruchomione mechanizmy obronne utrudniają obiektywny osąd rzeczywistości. Nakładają się one na wyrobione przed laty schematy zachowań, które w subiektywnej ocenie samoleczącego zdają się być jedynymi z dostępnych. Ukryte założenia powodują zniekształcenia myślowe. Czynników wymagających obiektywnej oceny z zewnątrz jest całkiem sporo, więc zachęcam do skorzystania z pomocy terapeuty. Dodam jeszcze, że chęć posłużenia się podręcznikiem może wskazywać na wysoki poziom gotowości do działania (zmiany) co może znacznie ułatwić współpracę z terapeutą i skrócić terapię. I może jeszcze jedna uwaga: czy chęć uporania się z fobią społeczną w zaciszu własnego mieszkania i z podręcznikiem w ręce zamiast rozmowy z żywym człowiekiem nie zawiera sprzeczności?
Książki mogą świetnie "współpracować" z psychoterapią jako element psychoedukacji, jednak jej nie zastąpią. Często przy obecności drugiego człowieka łatwiej wychodzi się z doświadczanych trudności. Relacja i obecność to jedne z czynników leczących w psychoterapii.
Pozdrawiam
Jak często mawia się w środowisku psychoterapeutów: "wiedza nie leczy". Ale zapewne taka lektura może być krokiem ku decyzji o podjęciu terapii. Ku refleksji.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.