Witam , czy osoba mająca problem z alkoholem ( która nie miała zabranego prawo jazdy ) jeżeli zgłosi

3 odpowiedzi
Witam , czy osoba mająca problem z alkoholem ( która nie miała zabranego prawo jazdy ) jeżeli zgłosi się do ośrodka na terapie , maja prawo zabrać takiej osobie prawo jazdy oraz uprawnienia na maszyny?
Dzień dobry,
Jeśli osoba ta nie dopuściła się złamania przepisów prawa ( czyli np. prowadziła pojazd pod wpływem) i nie toczą się wobec niej czynności nikt nie ma prawa odebrać jej prawa jazdy lub uprawnień. Nawet jeśli doszło do złamania przepisów, a nie ma na to świadków, czy dowodów również nie można odebrać prawa jazdy.
Przesłankami do jego zabrania musi być złamanie przepisów, Władze ośrodka samodzielnie nie mogą odebrać prawa jazdy czy innych uprawnień, ale jeśli posiądą wiedzę na temat złamania przepisów mogą powiadomić organy władzy i zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, tylko w przypadku złamania przepisów prawa. Proszę spróbować pomóc sobie zgłaszając się do placówki leczenia uzależnień i nie generować w sobie lęków.
Z wyrazami szacunku
Bartosz Petruczenko
Prawo jazdy może zostać zatrzymane w sytuacji prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. W Polsce graniczną wartością jest 0,2 promila alkoholu we krwi. Oprócz utraty prawa jazdy, prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu może wiązać się także z innymi konsekwencjami, takimi jak grzywna czy więzienie. W poważniejszych sytuacjach o konsekwencjach tych decyduje wyrok sądu. Bierze się wówczas pod uwagę stężenie alkoholu przy kontroli oraz skutki prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Jeżeli stężenie było niewielkie, a kierowca nie spowodował wypadku, może się on ubiegać o warunkowe umorzenie postępowania, zwłaszcza jeśli stężenie w czasie kontroli nie było bardzo wysokie. W razie sprawy sądowej udział w terapii uzależnienia może zostać uznany za okoliczność łagodzącą, zależy to jednak od wyroku sądu.

Eksperci

Anna Szadkowska-Ciężka

Anna Szadkowska-Ciężka

Psycholog

Lublin

Marcin Okoński

Marcin Okoński

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Justyna Chodyna-Kubala

Justyna Chodyna-Kubala

Psychoterapeuta

Warszawa

Marta Bartczak

Marta Bartczak

Psycholog

Poddębice

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 103 pytań dotyczących usługi: uzależnienia
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.