Witam, czy prawdą jest, że leki psychotropowe, jak Elicea, ale także Preato ( zażywane oba w tej sa

2 odpowiedzi
Witam,
czy prawdą jest, że leki psychotropowe, jak Elicea, ale także Preato ( zażywane oba w tej samej terapii) mogą utrudniać odchudzanie, w wyniku nie tyle wzrostu czy nie wzrostu apetytu, ale w wyniku tego, że zgodnie z obecną wiedzą farmakologii klinicznej leki takie mogą hamować aktywność enzymu lipazy hormonowrażliwej?

Taka sytuacja dzieje się poprzez pośredni wpływ na przekaźnictwo adrenergiczne. Z kolei zmniejszenie wpływu adrenaliny i nonadrenaliny na receptory alfa-1 i alfa-2, beta-1, beta-2 i beta-3 nie prowadzi do aktywowania tego enzymu, który rozkłada trójglicerydy w tkance tłuszczowej.

To wszystko powoduje zahamowanie częściowo lipolitycznego rozkładu tłuszczów, a to może podobno sprzyjać przyrostowi wagi.

Czy również prowadzić to może do utrudnionego zrzucenia kilogramów? I jeśli tak, to jak lub czy ten proces można przyspieszyć podczas leczenia?

Pozdrawiam i dziękuję
Leki psychotropowe, takie jak Elicea (escitalopram) i Preato (mianseryna), mogą rzeczywiście wpływać na masę ciała, a mechanizmy, które opisujesz, są istotne w kontekście ich działania farmakologicznego. Leki te mogą wpływać na przekaźnictwo adrenergiczne, co pośrednio wpływa na aktywność enzymu lipazy hormonowrażliwej (HSL). HSL jest kluczowym enzymem w procesie lipolizy, czyli rozkładu trójglicerydów w tkance tłuszczowej.eki psychotropowe mogą wpływać na metabolizm, zarówno przez zmiany hormonalne, jak i przez bezpośrednie działanie na receptory w tkankach tłuszczowych. Mogą również wpływać na apetyt i sposób przetwarzania pokarmu, co może prowadzić do zmian w masie ciała. Przyrost masy ciała: Hamowanie lipolizy może prowadzić do akumulacji tłuszczu i przyrostu masy ciała. Utrudnione zrzucanie kilogramów: Zmniejszona aktywność HSL i związane z tym zmniejszone tempo rozkładu trójglicerydów może utrudniać utratę wagi, nawet przy odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Stres i brak snu mogą również wpływać na metabolizm i masę ciała. Techniki zarządzania stresem i dbanie o odpowiednią ilość snu mogą wspomagać proces odchudzania. Omega-3: Suplementacja kwasami omega-3 może wspierać zdrowy metabolizm tłuszczów. Witaminy i minerały: Upewnij się, że dieta jest bogata w niezbędne witaminy i minerały, które wspierają ogólny metabolizm.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 99 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Leki które zostały wymienione po wyżej mogą wpływać na naszą masę ciała, min. w problemie z odchudzaniem. Jednak są też odwrotne skutki, i przy Elicea znam przypadek iż pacjent schudł. Ogólnie stosowanie leków tj. antydepresantów wpływa na wolniejsza redukcję masy ciała.
Jednak warto się zastanowić gdzie zaczął się problem i czy rzeczywiście leki te są mi potrzebne.
Zapraszam do kontaktu: magdadietetykipsychodietetyk@gmail.com