Witam. Czy terapia EMDR pomoże dziewczynie z jednoczesną traumą i awersją do seksu? Do tego dochodzi

3 odpowiedzi
Witam. Czy terapia EMDR pomoże dziewczynie z jednoczesną traumą i awersją do seksu? Do tego dochodzi bardzo niska samoocena i tendencje depresyjne i nerwicowe. Jednak glownym problemem jest wspomniana awersja i trauma. Terapia skupiona na rozwiązaniach u seksuologa psychologa nie wypaliła. A może brainspotting? Albo terapia Dla par zamiast tego? (Bo na jedno i drugie nas nie stać)
Dzień dobry, zarówno Emdr, jak i brainspotting to metody stosowane w przypadku doświadczeń traumatycznych. Jedna i druga metoda jest skuteczna jeśli jest dobrze przeprowadzona i rzeczywiście potrzebna. Trudności w obszarze seksualnym mogą (nie wiem jak w tym przypadku) wynikać/być związane z traumą jaką ta osoba doświadczyła. Zalecam odbycie pierwszej konsultacji u specjalisty, który stosuje i emdr i brainspotting, żeby dobrał odpowiednie dla tej osoby postępowanie.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia,
Anna

Witam,

Rozumiem, że sytuacja, w której Państwo się znajdują, jest bardzo skomplikowana i wymaga odpowiedniego podejścia terapeutycznego. Trauma i związana z nią awersja do seksu, przy jednoczesnych problemach z niską samooceną oraz tendencjami depresyjnymi i nerwicowymi, wymagają kompleksowego wsparcia.

Terapia EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) to metoda, która jest często stosowana w przypadku osób cierpiących na PTSD (zaburzenia stresu pourazowego) oraz inne skutki traum. Skupia się na przetwarzaniu trudnych wspomnień za pomocą sterowanego ruchu oczu, co ma na celu zmniejszenie ich negatywnego wpływu na emocje i zachowanie osoby. Terapia EMDR może być pomocna w przypadkach, gdy trauma jest głównym źródłem problemów, w tym awersji do seksu.

Brainspotting jest podobną techniką, która również wykorzystuje ruchy oczu do przetwarzania emocjonalnych i cielesnych doświadczeń związanych z traumą. To podejście również może być skuteczne w leczeniu traum i ich skutków.

Terapia dla par może być pomocna, jeśli głównym problemem są interakcje i dynamika w związku, ale jeśli głównym źródłem problemów są nieprzetworzone traumy jednej z osób, indywidualna terapia skupiona na traumie może być bardziej wskazana.

Wybór odpowiedniego rodzaju terapii powinien być podyktowany specyficznymi potrzebami i sytuacją partnerki. Może warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą, który specjalizuje się w pracy z traumą, aby ocenić, która metoda będzie najbardziej odpowiednia.

Rozważenie konsultacji z terapeutą, który oferuje EMDR lub brainspotting, może być dobrym krokiem w poszukiwaniu skutecznego wsparcia. Jest też możliwe, że kombinacja terapii indywidualnej i terapii par przyniesie najlepsze efekty, ale jeśli Pani zasoby finansowe są ograniczone, skupienie się na najbardziej pilnych potrzebach, jakimi wydaje się być trauma, może być najbardziej opłacalne.

W przypadku problemów finansowych warto również zapytać terapeutów o możliwość negocjacji stawek lub znaleźć ośrodki oferujące terapię w niższej cenie lub nawet bezpłatnie, co czasem oferowane jest przez organizacje charytatywne czy uczelnie wyższe z klinikami psychologicznymi.
Witaj. Terapia EMDR może być skutecznym podejściem w przypadku jednoczesnej traumy i awersji do seksu. Brainspotting również może być warto rozważyć. Terapia dla par może być alternatywą, ale ważne jest, aby wybrać podejście, które będzie odpowiednie dla Waszej sytuacji i dostępne finansowo. Proponuję skonsultować się ze specjalistą, aby omówić najlepsze opcje dostosowane do Waszych potrzeb. Pozdrawiam.