Witam czym różni się zdrowy tłuszcz od tego np ze słodyczy czyli niezdrowego? Jaka jest różnica w je
2
odpowiedzi
Czym różni się zdrowy tłuszcz od tego np ze słodyczy czyli niezdrowego? Jaka jest różnica w jego odkladaniu w postaci tkanki?
Niestety łatwo się zapomnieć, że wartościowe produkty, również zawierają kcal, które najogólniej pisząc jeżeli bilans energetyczny diety będzie dodatni (spożycie większe niż wydatki) będą magazynowane w formie tkanki tłuszczowej. Także można nawet schudnąć jedząc 2 czekolady dziennie (jeżeli jest to poniżej zapotrzebowania danej osoby), ale taka dieta byłaby trudna do utrzymania przez dłuższy okres i oczywiście prowadziła do niedoborów. Natomiast jak najbardziej można włączyć słodycze czy inne ulubione dania w rozsądnej ilości do swojej diety. Odchudzanie i utrzymanie masy ciała nie powinno polegać na tym, że do końca życia nie zjemy ulubionego produktu.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Różnica pomiędzy tłuszczem zdrowym a niezdrowym, który występuje w słodyczach jest związana z jego składem i oddziaływaniem poszczególnych składników na funkcjonowanie organizmu, a tym samym na zdrowie. Przykładowo uważane za zdrowe tłuszcze roślinne (np. oliwa, olej rzepakowy) zawierają m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym z rodziny omega-3, witaminę E i polifenole (przeciwutleniacze). Związki ten mają korzystny wpływ m.in. na układ sercowo-naczyniowy, nerwowy czy odpornościowy. Z kolei słodycze, w tym wyroby ciastkarskie zawierają przemysłowo utwardzone oleje roślinne, które są źródłem szkodliwych dla zdrowia izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych. Podaje się, że odpowiadają one za rozwój miażdżycy, otyłości, cukrzycy typu 2, a także powstawanie nowotworów (piersi, prostaty, jelita grubego). Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca, aby ich spożycie było tak niskie, jak to jest możliwe do osiągnięcia. Z kolei Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zakazała (od 2018 roku) stosowania tłuszczów przemysłowo utwardzonych w produktach żywnościowych. Odkładanie natomiast tkanki tłuszczowej jest najczęściej związane z nadmiernym spożyciem kalorii w stosunku do zapotrzebowania energetycznego organizmu. I nie jest ważne czy będą one pochodziły z tłuszczu czy z węglowodanów. Warto jednak pamiętać, że tłuszcz jest ponad dwa razy bardziej kaloryczny niż węglowodany. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia codzienna dieta zdrowych osób dorosłych powinna dostarczać nie więcej niż 30% energii z tłuszczu.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.