Witam Do jakiego lekarza (psychologa, psychiatry, psychoterapeuty) powinna zgłosić się osoba u kt

3 odpowiedzi
Witam

Do jakiego lekarza (psychologa, psychiatry, psychoterapeuty) powinna zgłosić się osoba u której zauważalne są stany przypominające depresję lub podobną przypadłość (wieloletnie poczucie beznadziei i braku sensu, nieumiejętność odczuwania radości mimo obiektywnie szczęśliwego życia nawet z perspektywy tej osoby - dobra praca, rodzina itp). Czy jest jakaś zalecana kolejność? Co zrobić jeśli taka osoba "nie wierzy w depresję i psychologów" czy w takim przypadku terapia ma jakiekolwiek szanse powodzenia?
Diagnozą zajmuje się i psycholog i psychiatra - warto jednak wiedzieć, że tylko psychiatra może przepisać leki - jest lekarzem. Najczęściej ten zawody współpracują przy postawieniu diagnozy. Co do zalecanej kolejności - sprawa się tu trochę komplikuje - depresje leczy się i lekami i psychoterapią. W przypadku ciężkiej depresji wprowadzenie leków, jest zwykle niezbędne, w przypadku słabszego nasilenia można oprzeć się wyłącznie na psychoterapii. Ważne jest też, że samo leczenie lekami, nie chroni przed nawrotami depresji, jest też mniej skuteczne niż połączenie - leki+psychoterapia. Terapia (psycholog/psychoterapeuta prowadzi terapię) może być skuteczna nawet w przypadku osób, które początkowo są sceptyczne. Kluczowe jest znalezienie odpowiedniego terapeuty i metody terapeutycznej, która będzie odpowiadała potrzebom pacjenta. W miarę jak osoba zaczyna dostrzegać pozytywne zmiany w swoim życiu, jej sceptycyzm może się zmniejszać.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Tak jak napisała koleżanka powyżej. Osoba z objawami depresji powinna najpierw zgłosić się do psychologa lub lekarza psychiatry w celu diagnozy, jednak tylko ten drugi może wypisać leki. Następnie warto skonsultować się z psychoterapeutą, który może prowadzić terapię indywidualną, aby pracować nad przyczynami i mechanizmami choroby.
Jeśli osoba nie wierzy w depresję i psychologów, terapia może być trudniejsza, ale nadal możliwa. Kluczowe jest znalezienie sposobu na nawiązanie kontaktu i zbudowanie zaufania do specjalisty. Wspierająca rozmowa z bliskimi może pomóc przekonać tę osobę do podjęcia pierwszego kroku w kierunku leczenia. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Po diagnozę można zgłosić się do psychiatry, psychologa lub psychoterapeuty, który jest jednocześnie psychologiem. Kolejność jest dowolna, bo kiedy jest to potrzebne, zarówno psychiatra zaleca wizytę u psychoterapeuty, jak i psychoterapeuta, kiedy potrzeba, kieruje dodatkowo do psychiatry. Nie będzie znaczącą przeszkodą, że pacjent nie wierzy w depresję i psychologów, bo psychoterapeuta skoncentruje się na jego problemach i wspólnie uzgodnią cele do pracy - tak to wygląda w nurcie poznawczo-behawioralnym. Dobrze wyszkolony psychoterapeuta może także wesprzeć pacjenta we wzmocnieniu motywacji do terapii.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 220 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.