Witam, dowiedziałam się, że mam 2 "potężne" torbiele na górnych jedynkach. Tak powiedziała dentystka

1 odpowiedzi
Witam, dowiedziałam się, że mam 2 "potężne" torbiele na górnych jedynkach. Tak powiedziała dentystka, która robiła zdjęcie rtg. Nie dowiedziałam się natomiast jak duże one są ile mają konkretnie centymetrów. Zaproponowała prywatne usunięcie, bądź szukanie chirurga na fundusz na własną rękę i sobie poszła. W przyszłym miesiącu mam konsultację, cały czas myślę o tej torbieli czy ona nie pęknie czy coś. Jak to wygląda w praktyce?
Ciężko powiedzieć czy dojdzie do perforacji ściany torbieli nie wiedząc jakich rozmiarów jest torbiel i nie widząc dokładnie zdjęcia RTG. Natomiast jeśli obecnie nie ma Pani dolegliwości ze strony ww. zmian, a lekarka nie skierowała Pani na cito na SOR lub do szpitala to prawdopodobnie pęknięcie torbieli nie powinno być niebezpieczne. Zazwyczaj torbiele są wypełnione charakterystyczną słomkową treścią i przy pęknięciu po prostu wydostanie się ona do jamy ustnej (najprawdopodobniej). Jeśli torbiel jest zropiała, wtedy poczuje Pani nieprzyjemny ropny smak. W przypadku "pęknięcia" ściany torbieli należy zgłosić się do stomatologa. Podsumowując ciężko odpowiedzieć na Pani pytanie bo nie posiadam konkretnych danych. Najlepiej skonsultować się jak najszybciej z chirurgiem który dokładnie wytłumaczy Pani istniejącą chorobę i ustali odpowiedni plan leczenia:) Pozdrawiam