Witam, Dwu latek od jakiegoś czasu przeszedł z pampersów na nocnik/majtusie. Nigdy nie było prob

1 odpowiedzi
Witam,
Dwu latek od jakiegoś czasu przeszedł z pampersów na nocnik/majtusie.
Nigdy nie było problemów z kupą/zaparciami regularny stolec dwa trzy razy na dobę. Na początku przygody z odpampersowywaniem kup abyla robiona do majtek spodni( nikt z tego powodu problemów nie robił). Od dwóch tygodni pojawił się problem z zatrzymywaniem kupy. Mały płacze że kupa i że chce iść na nocnik/kibelek idziemy na nocnik/kibelek gdzie siada i mówi dość.
Namawiając go żeby zrobił do majtek czy ponownie do pampersa jeszcze bardziej się stresuje i płacze.
Stolec staje się twardy i powoduje ból co na siła tylko ten problem .czopki czy sropy na kupę nie pomagają.
Proszę i pomoc co dalej z tym zrobić ??
Bo już chyba wszystko człowiek próbuje. A dziecko tylko płacze i z dnia na dzień coraz gorzej .
Rozumiem, że sytuacja związana z przejściem dziecka z pampersów na nocnik/majtki wydaje się obecnie stresująca. Warto zauważyć, że taki proces może być dla dziecka wyzwaniem emocjonalnym. Przede wszystkim, ważne jest, aby unikać przymusu i zrozumieć, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Możliwe, że mały doświadcza trudności związanych z kontrolą emocji podczas procesu defekacji, co wymaga delikatnego podejścia.

Również warto zastanowić się, czy wydarzyło się coś w życiu dziecka, co mogłoby wpływać na jego zachowanie, zwłaszcza jeśli pojawił się nagły problem z zatrzymywaniem kupy. Skonsultuj się z pediatrą, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne.

Ważne jest stworzenie bezpiecznego i wspierającego środowiska. Zastosowanie relaksacyjnych technik, takich jak głębokie oddychanie czy masaż brzuszny, może pomóc w zmniejszeniu napięcia związanego z aktami wypróżniania. (Ponieważ Twój układ nerwowy jest połączony z układem nerwowym dziecka zalecam praktyki przede wszystkim dla siebie - możesz je znaleźć w moim Podcaście DUŻE UCZUCIA lub po zapisaniu się do mojego newslettera na stronie otrzymasz cały zestaw nagrań oraz 2 bezpłatne kursy).

Jeśli problem utrzymuje się, zalecam konsultację z psychoterapeutą specjalizującym się w pracy z dziećmi i rodzicami. Współpraca z profesjonalistą może pomóc zidentyfikować potencjalne traumy lub trudności emocjonalne, które mogą wpływać na zachowanie dziecka i dostosować odpowiednie metody terapeutyczne.