Witam. Dziecko ma prawie 9 lat, wzrost 137 cm i waga 48 kg. Od zawsze otyły + otyłość brzuszna (już

1 odpowiedzi
Witam. Dziecko ma prawie 9 lat, wzrost 137 cm i waga 48 kg. Od zawsze otyły + otyłość brzuszna (już w szpitalu jako jedyny wyszedł z wagą na plusie, później karmiony wyłącznie piersią też szybko przybierał na wadze). Od początku walczę z jego nadwagą, ale nie wiem dlaczego nie ma efektu.
Jest alergikiem, jednak testy nie wykazują poważniejszych alergii i nietolerancji.
Byliśmy u dietetyka i nie było większych zmian - w jednym miesiącu zrzucił jeden kilogram po czym przytył trzy.
Słodyczy nie jadł do 3 roku życia. Później okazjonalnie. Obecnie raz w tygodniu.
Soki lubi, ale również staram się pilnować i nie pije na codzień. Okazjonalnie tak.
Białego pieczywa, chipsów ani frytek nie je. Staram się nie podawać smażonego jedzenia, lubi wszystkie owoce i warzywa. Mimo wszystko i tak tyje. Sprawdzalam tarczyce, lipidogram, glukozę z krwi. Wszystko jest w normie. Chodzi na basen, jeździ rowerem, chodzi na krav maga, zabieram na spacery po lesie, skacze na piłce w domu, gania się z braćmi. Staram się pilnować, by miał ruch.
Już nie mam siły z tym walczyć. Nie wiem do kogo iść. Każdy lekarz rozkłada ręce, mówi, żeby mniej jadł i jadł zdrowo. Słyszałam to już dziesiątki razy, próbowałam wszystkiego o czym wiem. Zaznaczę, że w rodzinie też nie ma tendencji do tycia. Reszta dzieci jest szczupła. Proszę o odpowiedź, czy da się to jakoś unormować. Do kogo się zgłosić? Co zbadać?
Wskazana opieka poradni endokrynologicznej dla dzieci. Jeżeli będą wskazania do poszerzenia badań, to dziecko będzie przebadane. Diagnostyka wstępna obejmuje badania, które Pani wymieniła, usg jamy brzusznej oraz prowadzenie dzienniczka dietetycznego- skrupulatne zapisywanie co dziecko zjadło przez 2-3 dni, łącznie z ilością "na oko" oraz wszystkimi przekąskami. Czasami dziecko ani rodzic nie liczą np. trzech orzeszków, cząstki jabłka, gryz banana od brata, herbatniczek, pół szklanki soku itp a to wszystko to niezdrowy nawyk podjadania między posiłkami i z takiego nawyku często zbiera się pokażna ilość "pustych", nieliczonych kalorii....Miałam sytuację, ze po takim zapisywaniu juz po 3 dniach mama sama zorientowała się, skąd bierze się nadwaga jej dziecka.... Badania specjalistyczne (inne hormony, poziom metabolitów hormonów w moczu itp, itd) zaleca endokrynolog, Nie ma sensu robić ich samemu- nie tylko ,że sa bardzo drogie, ale trzeba widzieć któe wykonać, kiedy je pobrać, jak się przygotować do badania itp. Niektóre badania z tego właśnie powodu robi się- jeśli są konieczne- w warunkach oddziału. Odradzam próby "robienia specjalizacji z endokrynologii dziecięcej" przez rodzica za pomocą szukania u "dr Google'a" czy w internecie. Właściwe pytanie to nie "co jeszcze zbadać" tylko "do kogo się zgłosić". Endokrynolog zdecydowanie.